318 Tijdsbesparing geschat op 30 tegen tabelgebruik, op 30 bij berekening van de kaarthoek uit coördinaatverschillen. Bedienings- fouten worden tegengegaan door automatisering en blokkeringen. Twee opmerkingen. Wat de tijdsbesparing betreft: het gebruik van deze machine moet worden vergeleken met het gebruik van een ge wone machine en een tabel van 100 getallen met een interval van een graad. En dan: wat moet hij kosten? De G. In de Revue des Géomètres-Experts et Topographes Francais, afl. 4 van 1952, maakt Raymon Danger, schrijvende over twee as pecten van het landmetersberoep, het juridische en het technische, de opmerking, dat bij pas geslaagden de voorkeur veelal uitgaat naar trian- gulering of topografisch werk, althans naar werk in groot verband, en dat perceelmeting en grensbepaling bij hen minder hoog aange schreven staat, wijl dit soort werk niet evenredig zou zijn aan de brede opleiding die zij genoten. Schr. toont aan, dat ook laatstgenoemde werkzaamheden waard zijn zich er met hart en ziel aan te wijden immers zij zullen het dagelijks brood betekenen voor het merendeel van hen; maar daarnaast staat vast, dat voor een goede uitvoering de eisen aan kennis, plichtsgevoel en nauwgezetheid zeker niet minder hoog zijn dan bij werkzaamheden in groter verband. Hij acht de brede opleiding die zij genoten en het hoge niveau der examens noodzakelijk. Hij spoort hen aan tot aan passing aan de moderne techniek en aan het versnelde rhythme van de tegenwoordige tijd. Het behalen van een academische titel juicht hij toehij zegt daarvan het volgendeCes titres universitaires ne sont pourtant pas indispensables, ni d'ailleurs suffisants, pour faire d'un Géomètre un bon Expertmais on ne saurait nier le surcroit de pres tige et surtout le surcroit de „possibilités" qu'ils apportent a leurs détenteurs. In diezelfde aflevering kan men een alleraardigst artikeltje aan treffen van de hand van André Siegfried, de l'Académie Fran- caise. Het draagt tot titel: Une page pour le Roi. Hier volgt de vertaling van enkele zinnen eruit André George maakte de opmerking, dat de meeste ingenieurs vaker een helder en juist rapport moeten opstellen dan differentiaalverge lijkingen oplossen. Pierre Audiat beval het beknopte rapport aan boven de lange uit eenzetting. Ik heb Valéry horen zeggen, dat een goed samengestelde nota vol doet aan alle voorwaarden voor een kunstwerk. Zij is het dus waard goed en zelfs op artistieke wijze te worden gemaakt, zo, dat de maker het wezenlijke vermeldt, het bijkomstige aanduidt, en dat alles in een beperkt aantal woorden. J. H.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 48