16 dupe kunnen worden. Dit zgn. negatieve stelsel koos de Nederlandse wetgever ten slotte in artikel 639, j°. 671 B. W. Noordziek i822-'23, II, 422 v.) men vergelijke H. R. 10 December 1937, N. J. '38, 333. De betekenis der registers is groter dan in stelsel 1, maar als bezwaar blijft, dat derden niet op de registers kunnen vertrouwen. 3. Aan derden te goeder trouw kan niet worden tegengeworpen, dat de registers niet de werkelijke rechtstoestand weergeven. Dit is het zgn. positieve stelsel, dat het Grundbuchgesetz 1871 van Oostenrijk in voerde en dat ook Duitsland 892 B. G. B.) en Zwitserland (art. 973 Z. G. B.) overnamen. Als bezwaren tegen dit stelsel worden onder meer aangevoerd, dat het een ambtelijke inmenging door de hypotheek bewaarder noodzakelijk maakt en dat aldus rechthebbenden buiten hun toedoen hun rechten verliezen. 4. Een tussenliggend stelsel neemt niet aan, dat een derde onvoor waardelijk op de laatste inschrijving mag vertrouwen, maar dat enkele gronden, ten gevolge van welke de ware rechtstoestand van de inge schrevene kan verschillen niet aan derden te goeder trouw kunnen worden tegengeworpen (vernietigbaarheid van rechtshandelingen, Ont werp Staatscommissie B. W. 1899; nietigheid of vernietigbaarheid, Ontwerp Staatscommissie Hypotheekrecht 1916). Voorlopig antwoord van dc Minister van Justitie: Het verdient geen aanbeveling over te gaan op een geheel ander systeem van grondboekhouding. Wel kunnen verbeteringen worden aangebracht uit hoofde van de bescherming van rechten van derden te goeder trouw door inschrijving van bepaalde gegevens, die voor ontstaan en tenietgaan van rechten van belang zijn. Vraag 2. Dient de mogelijkheid, van overdracht van onroerende zaken door overschrijving van een onderhandse akte gehandhaafd te blijvenf Toelichting. Hoewel het ontwerp 1820 voor levering van onroerend goed een authentieke akte eiste, is volgens het B. W. overschrijving van een onderhandse akte voldoende voor levering van onroerende goederen en voor vestiging van zakelijke rechten op onroerend goed, met uitzondering van hypotheek (art. 1217 B. W.). Van deze moge lijkheid werd en wordt vooral op het platteland en door sommige over heidsorganen veel gebruik gemaakt. Nadat in 1938 een Commissie-van Kan was benoemd ter bestudering van de notariaatstarieven in verband met de plannen om de authentieke akte voor voornoemde rechtshande lingen verplicht te stellen, werd in de bezettingstijd door een tweetal verordeningen langs een omweg bereikt, dat levering van onroerend goed niet meer buiten de notaris om kon geschieden (men verg. Asser- Scholten II, 196 noot 1). Na protesten van de Vereniging van Zaak- waarnemers-administrateurs werden echter in 1943 de genoemde ver ordeningen in dier voege gewijzigd, dat overdracht van onroerend goed ook met behulp van erkende zaakwaarnemers kon geschieden. Tegen de mogelijkheid van levering en vestiging van zakelijke rech-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 18