26 weinig mogelijke schade te berokkenen, doch dat van aeze regel kan worden afgeweken, indien het verlenen van de uitweg over het land waarover de kortste weg kan worden geprojecteerd, voor de eigenaar van dat land zo bezwaarlijk zou zijn, dat onder afweging van de be langen van de eigenaars van andere aangrenzende percelen, het ver lenen van een langere, doch minder schade toebrengende weg over het land van een andere eigenaar de voorkeur verdient. Appellant had ook nog als bezwaar aangevoerd dat geïntimeerde niet alle in aanmerking komende eigenaren in het geding had betrokken. Deze grief geeft het Hof aanleiding te overwegen, dat de eiser van noodweg kan volstaan met dagvaarden van die eigenaar waarvan hij meent, dat deze krachtens de artt. 715 e.v. B.W. tot het verlenen van een uitweg verplicht is. 1952/446. Hof Amsterdam, 7 Februari 1952. Een bank weigerde mede te werken aan een hypotheekakte, omdat de lasthebber van de stukken een volmacht opgemaakt door een Ameri kaanse „Notary public" overlegde. Dit zou niet zijn de authentieke vol macht vereist door art. 1217 B.W. en aangezien het hier rechtshande lingen ten aanzien van onroerend goed in Nederland betrof, zou artikel 7 van de wet A.B. toepasselijk zijn. Partijen legden hun zaak bij prorogatie aan het Hof voor, waarbij de debiteur-eiser aanvoerde, dat hier toepasselijk was art. 10 wet A.B. en dat de vorm der handeling, nl. het volmacht verlenen, in Amerika, zo authentiek mogelijk alleen kan geschieden bij een akte verleden voor een notary-public, al is dat geen openbaar ambtenaar als de Nederlandse notaris. Naar verder blijkt uit overgelegde literatuur is de notary-public, toch wel een soort ambtenaar, die door de Gouverneur van een Staat voor vier jaren wordt benoemd, die gestraft kan worden als hij zich in zijn functie misdraagt, een register moet bijhouden van de door hem gemaakte akten, zodat aangenomen kan worden, dat de litigieuse vol macht is opgemaakt in een vorm die het meest benadert onze authen tieke volmacht en voldoet aan in normaal maatschappelijk verkeer te stellen eisen van echtheid en betrouwbaarheid. Gedaagdes bezwaren worden dus ongegrond verklaard, waarop hij wordt veroordeeld, binnen een maand nadat het arrest in gewijsde is gegaan, bij een notaris te verschijnen om de hypotheekakte te verlijden, met een dwangsom voor elke dag verzuim. 1952/474. Rechtbank Assen, 12 Juni 1951. Iemand was, met de fiets rijdend over een openbare weg, gevallen en had schadevergoeding geëist van de eigenaar van die weg. Vast stond dat de eigendom was bij een „Marke", maar deze ontkende de onderhoudsplicht te hebben. Dit wordt door de Rechtbank afgewezen als zijnde een onjuiste lezing van art. 16 van de Wegenwet. De Ge meente heeft wel te zorgen, dat de openbare wegen in haar gebied

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 28