KARTOGRAFIE H. C. HARTMAN Het Kadaster en de moderne reprografie 29 1926, het bezit van gedaagdes voorganger heeft voortgeduurd en van bezitsdaden van eiser niet is gebleken. 1952/545. Rechtbank Groningen, 24 Juni 1952. Iemand wilde door de Rechtbank beëdigd worden als translateur voor de Friese taal. De afwijzende beschikking doet de Rechtbank o.m. steunen op deze overweging, dat men kan worden beëdigd als ver taler voor een „vreemde taal", d.w.z. een uitheemse, buitenlandse taal, die niet binnen de grenzen van Nederland als volkstaal wordt gespro ken. Het Fries is niet een vreemde taal als bedoeld in art. 1 van de wet van 6 Mei 1878 Stbl. no. 30, waarbij de Rechtbank uit de Memorie van Toelichting en Voorlopig Verslag van de wet nog een en ander aanhaalt ter adstructie van de beschikking. 3:952/559. Hoge Raad, 20 Juni 1951. Een vraag over heffing van registratierecht op een akte waarin een scheiding zou zijn belichaamd. Rechtbank en Hoge Raad, ook de an- notator Prof. Houwing, evenals de Advocaat-Generaal, komen tot de zelfde conclusie nl. dat de in de akte gerelateerde rechtshandeling niet is een scheiding volgens de art. 1112 vlgg. van het B.W. Acht mensen waren door erfopvolging, ieder voor gerechtigd in vast goed. Vier van hen „scheiden" hun gezamenlijke helft in dit goed toe aan twee met betaling van een bedrag van 4500 door deze twee aan de andere twee. De Ontvanger heft recht van overdracht van 4S°°> zeggende, dat hier geen scheiding isdan moesten alle acht hebben medegewerkt. Uitvoerige betogen vindt met in dit arrest over de vraag, wanneer van een boedelscheiding naar burgerlijk recht kan worden gesproken, met tevens de vaststelling, dat sinds 1947 de Minis ter van Financiën van mening is, dat voor de toepassing van de Re- gistratiewet uitgegaan moet worden van het burgerrechtelijke begrip van scheiding. Eisers die 222 terugvorderden, worden in de kosten veroordeeld, die voor de Hoge Raad alleen al bedragen 450. Rotterdam, November 1952. Jonas Landmeter, ie klasse, van het Kadaster, Amsterdam: (voordracht gehouden op de Algemene Vergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde te Amsterdam op 18 October 1952) Gehoor gevend aan de vererende uitnodiging van het bestuur van onze vereniging, een causerie te houden over het kadaster en de mo-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 31