30 derne reprografie, moge ik er U op attent maken, dat hetgeen volgt slechts een zeer beperkt gedeelte van het gehele terrein der reprografie belicht. Het gehele gebied is zo groot, dat geen mogelijkheid bestaat dit in een kort tijdsbestek te bespreken. Verder mag niet worden voorbijgezien, dat de veranderingen en uitvindingen op dit gebied elkaar zo snel opvolgen, dat wat heden nieuw is, over een jaar reeds weer achterhaald kan zijn. Terwijl de oudere apparaten nog steeds in gebruik zijn en elk jaar talrijke nieuwe verschijnen, neemt de omvang van de stof in sterke mate toe. Wat is eigenlijk reprografie? Het woord is ontstaan door samen voeging van „repro" uit reproduceren en „grafie" uit fotografie. Onder fotografie wordt verstaan de techniek van het fotograferen, d.w.z. de kunst van het mechanisch afbeelden met behulp van licht. Reprodu ceren wil zeggennog eens vervaardigen. Reprografie is dus de kunst van het kopiëren met behulp van licht. Reprograferen kan worden toegepast op tweedimensionale originelen, brieven, tijdschriften, teke ningen, akten, enz. Bij de reprografie kunnen in hoofdzaak de volgende procédé's worden onderscheiden: ie het contactprocédé, waarbij steeds kopieën ter grootte van het origineel ontstaan2e het optische procédé, waarbij het mogelijk is ook verkleinde of vergrote kopieën te vervaardigen 3e het vlakdrukprocédé; 4e enkele speciale procédé's. Bij het contactprocédé kunnen de volgende werkwijzen worden toe gepast. a. De doorlichtmethode. De lichtstralen gaan door het origineel en werken op het lichtgevoelige materiaal in, behalve op die plaatsen waar donkere lijnen op het origineel aanwezig zijn en waar dus het lichtgevoelige materiaal niet aangetast wordt. Hierbij kan halogeen- zilvermateriaal, maar ook diazomateriaal gebruikt worden. Het origi neel is hierbij doorzichtig. De halogeenzilvermaterialen worden ge vormd door de vereniging van bromium, chloor, jodium of fluorium met metalen, waarbij de nieuwe verbindingen zouten zijn. De vier genoemde elementen worden halogenen of zoutvormers genoemd. Halogeenzilver kan dus een verbinding zijn van één der vier elementen met zilver, resp. zilverbromide, zilverchloride, zilverjodide en zilver fluoride. Deze verbindingen zijn lichtgevoelig. De fluorverbinding is voor de fotografie niet van belang. De diazomaterialen bevatten in hoofdzaak lichtgevoelige diazoniumzouten, verder azo-kleurstofcom- ponenten en hulpstoffen, waarbij door koppeling van de verbindingen de verschillende kleuren ontstaan. b. Is het origineel niet voldoende doorzichtig, dan wordt de reflex methode toegepast. Het lichtgevoelige materiaal wordt op het origineel gelegd en wel met de lichtgevoelige zijde tegen de te reproduceren beeldzijde. De lichtstralen gaan door het lichtgevoelige materiaal en raken het origineelwaar geen beeld aanwezig is, worden de licht stralen teruggekaatst en werken in op de lichtgevoelige laag. Waar wel een beeld aanwezig is, wordt het licht geabsorbeerd. Hierbij wordt halogeenzilvermateriaal gebruikt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 32