32 het betypen van een plaat in de schrijfmachine, indirect is de foto grafische bewerking. Grote vorderingen zijn op dit gebied gemaakt door de firma Gevaert, door de ontwikkeling van de bromolithbladen voor fotografische bewerking en de gevalithbladen voor de directe methode. Ook voor de vervaardiging van kadastrale formulieren enz. kan dit procédé zeer eenvoudig gebruikt worden. Enkele speciale procédé's zijn: ie het Verokop-Verfahren, 2e de methode Chervey-Stumpf, 3e het Alophot-Verfahren, 4e het direct- positief procédé van de Typon A.G. te Burgsdorf en 5e het astralon- procédé van Kalle, te Wiesbaden. De bespreking van al deze procédé's zou ons echter veel te ver voeren. Na deze korte inleiding wil ik overgaan tot de bespreking van enkele apparaten, waarbij volgens genoemde methoden gehandeld wordt en waarbij de kadastrale dienst rechtstreeks betrokken is. Allereerst zou ik enkele woorden willen wijden aan het fotografisch apparaat. Ik kan hierbij verwijzen naar mijn artikel in het Tijdschrift voor K. en L. jg. 1948, blz. 65 en behoef dus niet al te veel in her halingen te vervallen. Aangevangen werd met het Famulus-toestel, waarbij de wens voorzat extracten uit kadastrale leggers langs snellere weg dan door overschrijving te verkrijgen. Zo ontstond de Fototech- nische Dienst. Toen bleek dat deze werkwijze te kostbaar werd, ging in plaats van de administratieve dienst de technische dienst van het apparaat gebruik maken. Spoedig bleek een andere apparatuur nodig te zijn en zo werd op 1 Juni 1931 het thans bestaande toestel in dienst gesteld. Het apparaat is ontstaan naar het voorbeeld van een soortgelijk apparaat bij de B.P.M. te 's-Gravenhage. Het kadastrale toestel ver toont echter één groot verschildoor het aanbrengen van een spiegel achter de lens wordt om een hoekje gefotografeerd en ontstaan lees bare negatieven (b.v. veldplans). Afgezien van enkele kleine wijzi gingen is het apparaat nog onveranderd en in prima staat aanwezig. Behalve de bekende negatieve en positieve opnamen worden zeer veel vergrotingen en verkleiningen gemaakt. Het toestel doet prachtig dienst bij het verkleinen op film van grote kaarteringen (b.v. 1 250) waar uit de bijbladen worden samengesteld. Verschillende materialen worden gebruikthet bekende documentpapier, verder film en filmpapier en correctostaatpapier. Vooral het filmpapier is veel gebruikt ten behoeve van zeer grote aanvragen van de Plantenziektenkundige Dienst, die van grote gedeelten van het land kaarten op 15000 wenste, van welke fotokopieën op filmpapier lichtdrukken gemaakt werden. Soms wordt gebruik gemaakt van een optische direct-positieve film, nl. de Perutz- Per-Ha film. Deze film wordt normaal ontwikkeld, komt daarna in een speciaal omkeerbad, wordt herontwikkeld, waarna zij gespoeld en normaal afgewerkt wordt. Het beeld staat aan de gevoelige zijde en is meteen leesbaar. Lichtdrukken kunnen vervaardigd worden. De film is echter eerst kort op de markt en nog niet geheel beproefd. Rekking, krimping en radeerbaarheid zijn nog niet voldoende onderzocht. Iets nieuws op het gebied van de optische reprografie is de Strich-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 34