33 starkenwandler van de firma Klimsch te Frankfort. Met dit apparaat is het mogelijk van een bepaalde tekening een fotokopie te maken met dikkere of dunnere lijnen. Het principe van dit apparaat berust op het mededelen van twee verschillende bewegingen aan een glad ge slepen glasplaat. De eerste beweging is een kantelbeweging om de as, de tweede een draaiende golfbeweging. Door deze bewegingen ver krijgen uittredende lichtstralen een zekere spreiding. Een punt van een lijn op het origineel komt dus als een iets grotere punt over. Dit heeft echter tot gevolg, dat scherpe hoeken (b.v. van huizen) afge rond overkomen. Men kan zo lijnen ter dikte van 0,1 mm op een dikte van 0,5 mm brengen. Van met potlood gekaarteerde plans kan men dadelijk behoorlijke plans vervaardigen. Aangezien alles wat hierop voorkomt verzwaard of verdund (bij tegengestelde beweging) over komt, rijst de moeilijkheid overbodige lijnen te verwijderen. Men kan b.v. eerst het plan verdunnen (de zwakke lijnen verdwijnen) en daarna het beeld verzwaren. Hier opent zich een nieuw studiegebied op het terrein van het kaarteerwerk. Trouwens bij elke soort reproductie is de juiste dikte van de lijnen van het origineel van overwegend belang. De werkzaamheden met het fotoapparaat zijn ten zeerste uitgebreid. Er worden foto's gemaakt ten behoeve van de kadastrale en de grond- belastingdienst (veldplans, gemeenteplans, netteplans, kopieën, over zichtskaarten, veldwerken, vergrotingen, verkleiningen, vaste-punten- kaarten, ruilverkavelingsdienst, polderkaarten, montagewerk) en verder ten behoeve van andere diensten, o.a. op het gebied van landbouw, bos beheer, wederopbouw, Rijkswaterstaat, provinciale diensten, gemeen ten, enz. Ook worden aanvragen in behandeling genomen voor parti culieren. Het is misschien wel interessant de hoeveelheid werk op te geven door het foto-apparaat in 1951 verzet. Ten behoeve van diensten ressorterende onder het Ministerie van Financiën werden 49 087 foto kopieën vervaardigd tegen 47 209 in 1950ten behoeve van diensten ressorterende onder andere ministeries werden 18 460 fotokopieën ver vaardigd tegen 7 245 in 1950ten behoeve van provinciale en gemeente diensten en particulieren werden 13 648 fotokopieën vervaardigd tegen 11 160 in 1950; in totaal 81 195 tegen 65614 in 1950, een vermeerde ring met 24 De apparaten voor de contactmethode zijn de lichtdrukmachines. Men kan onderscheid maken tussen machines met booglampen en die met kwikdamplampen. Tot de eerste behoren de bekende Metem- machines. De voornaamste onderdelen zijn de belichtingsinstallatie en het transportmechanisme. De booglampen bewegen zich heen en weer. Deze lampen leveren ernstige bezwaren op door de ongeregelde ver lichting; de koolspitsen branden onregelmatig op, de afstanden der koolspitsen zijn dientengevolge verschillend. Het vervangen van de koolspitsen door nieuwe is een smerig werk. Verder is het transport mechanisme niet volmaakt, aangezien er meestal slechts één transport band is, waardoor deze neiging vertoont scheef te gaan lopen met het gevolg dat origineel en lichtdrukpapier verschuiven. Bijstellen van de band is geregeld noodzakelijk. Thans zijn er ook wel machines met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 35