34 naast elkaar lopende smalle banden. De ontwikkeling moet nog altijd apart geschieden. Tot de machines met kwikdamplamp behoort de Ozalid-Ozaprinter, waarbij belichting en ontwikkeling in één machine plaats hebben en alle handelingen van de voorzijde kunnen worden geleid. De calque wordt met het lichtdrukpapier aan de voorzijde ingevoerd en door middel van naast elkaar gelegen smalle banden langs een glazen cylin der geleid. In de as van deze cylinder bevindt zich een hogedruk-kwik- damplamp van 2000 W. De belichting is gelijkmatig snel en intensief. Calque en lichtdruk komen aan de voorzijde terug, waarna de laatste in het ontwikkelapparaat geleid wordt en aan de achterzijde de. machine kant en klaar verlaat. De toevoer van de ammoniak geschiedt Uit een vier-liter tank, en is regelbaar door middel van een druppelaar. De ammoniakdampen en de warmte worden afgezogen en naar buiten ge leid. De snelheid van de machine is regelbaar, ze kan zelfs terug draaien. Dit laatste is b.v. nodig als de calque scheef optrekt, hoewel dit door de smalle banden bijna geheel uitgesloten is. De lamp heeft ongeveer 15 minuten aanlooptijd nodig. De machine is geschikt voor het lichtdrukken van tekeningen van elke soort calque op elk soort lichtdrukpapier, van luchtpostpapier tot papier van 210 gram toe. De snelheid is ongeveer drie meter per minuut. Deze machine voorziet in een zeer grote behoefte, getuige het feit, dat hij elke dag in bedrijf is en dikwijls overwerk maakt. Zeer grote bestellingen zijn uitgevoerd voor de Plantenziektenkundige dienst en het Rentambt Wieringermeer. Ter illustratie moge ik het aantal lichtdrukken over 1951 vermelden. Ten behoeve van diensten ressorterende onder het Ministerie van Finan ciën werden vervaardigd 20491 lichtdrukken tegen 5570 in 1950; ten behoeve van diensten ressorterende onder andere ministeries werden vervaardigd 29940 lichtdrukken tegen geen enkele in 1950; ten be hoeve van provinciale en gemeentediensten en particulieren werden vervaardigd 1983 lichtdrukken tegen 669 in 1950in totaal dus 52 414 tegen 6239 in 1950, een toename van ca. 740 Vatten we het foto-apparaat en de lichtdrukmachine samen, dan komen we tot de volgende bedragen. Het totale aantal opdrachten, die van het Ministerie van Financiën inbegrepen, steeg van 2739 in 1950 (afgedaan 2711) tot 2877 in 1951 (afgedaan 2850). De opbrengst (werkelijk ontvangen bedragen) over 1951 is meer dan het dubbele van die over 1950. Verder wordt de machine gebruikt om slechte calques te vernieuwen (waarvoor V.S.T.papier wordt gebruikt), voor het vervaardigen van transparante calques en de laatste tijd voor het vervaardigen van licht drukken van de kodagraph-autopositief-film. Het is wel duidelijk dat bij meer bekendheid van de machine het gebruik nog opgevoerd kan worden. Een contactapparaat, sedert kort in gebruik, is het Lauflichtgerat voor toepassing van de reflexmethode. Uit welke gedachtengang is deze machine ontstaan? Het vervaardigen van enige kopieën van een niet transparant origineel geschiedde langs fotografische weg, dus met één

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 36