35 negatief, daarvan b.v. 10 positieven. Kosten hiervan alleen aan papier 11 X 2.40 26.40. Een andere methode is één negatief en dan één positief op filmpapier, daarvan 10 lichtdrukkenkosten aan papier 2.40 8.80 10 X 0.35 14.70. Dit was echter pas mogelijk na het in gebruik nemen van de Ozalid-Ozaprinter in Mei 1950. De vraag rees, of er geen mogelijkheid bestond deze werkzaamheden op de een of andere wijze alleen door de lichtdrukmachine te laten ver richten. Dit klemt te meer omdat zeer veel optisch werk, nl. vergro tingen en verkleiningen, wordt aangevraagd, waarvoor natuurlijk uit sluitend het fotografisch apparaat gebruikt kan worden, zodat dit reeds veel bezet is. Dank zij het kodagraph-autopositief-papier bleek het mogelijk op de bedoelde wijze te handelen. Van het niet-transparante origineel wordt op de Ozalid-Ozaprinter een transparante tussenkopie gemaakt op kodagraph-autopositief-papier en deze wordt gebruikt voor het vervaardigen van afdrukken op lichtdrukpapier. Het gebruik van het kodagraph-autopositief-papier stuit echter op vele bezwaren. Het papier is niet maathoudendwel is waar is een kleine afwijking niet te bezwaarlijk, indien de afdrukken niet bestemd zijn voor het uit- passen van maten; de afwijkingen worden echter te groot. Een tweede bezwaar is, dat het kodagraph-papier, na enkele malen de lichtdruk machine gepasseerd te hebben, minder bruikbaar wordt. Als derde bezwaar geldt, dat het kodagraph niet volkomen transparant is, aan gezien in de structuur de papiervezel enigszins zichtbaar blijft. Een vierde bezwaar bestaat hierin, dat het zich niet leent voor raderen en bijwerken. Een vijfde bezwaar is het niet al te innige contact tussen origineel en lichtdrukpapier bij de lichtdrukmachine. Wegens deze bezwaren is de aandacht gevallen op de kodagraph- autopositief-film, die door Amerika geleverd wordt. Hierbij kan echter de lichtdrukmachine niet gebruikt worden voor het vervaardigen van de afdruk op die film, omdat de banden van de lichtdrukmachine het contact niet sterk genoeg maken. Dit heeft de firma Kalle te Wiesbaden er toe geleid een contact-apparaat voor de reflex-methode te ontwerpen, het zgn. Lauflichtgerat. Dit bevindt zich in een vrij grote rechthoekige kast, afgedekt met een zware glasplaat. Onder deze plaat beweegt zich een hogedruk-kwikdamplamp in de vorm van een T.L.buis, die tijdens het bewegen aan beide zijden in een lampenhuis verdwijnt, teneinde te voorkomen, dat bij het keren ongelijke verlichting plaats heeft. Bij het gemoderniseerde apparaat blijft de lamp, bij het uitschakelen van het bewegingsmechanisme, in één der lampenhuizen staan. Hierdoor wordt de glasplaat, wanneer niet opgenomen wordt, niet meer verwarmd en kan deze, daar tevens de rubbermat als dekking weggenomen is, be hoorlijk afkoelen. De temperatuur van de glasplaat wordt ongeveer 45 a 50° C, terwijl de kritische temperatuur van de film ca. 65° C is. De apparatuur wordt bij gebruik afgedekt door een rubbermat, met klemmen gesloten. Bij het sluiten wordt de electrische pomp in werking gesteld en ontstaat een vacuum onder de rubbermat. De bediening is verder geheel automatisch, de belichtingstijd wordt met een klok ge regeld.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 37