37 Verder zijn met de film radeer- en tekenproeven genomen. Ver wijderen kan geschieden met roodbloedloogzout en door raderen; de nieuwe tekening kan worden aangebracht met O.I.inkt, gemengd met oker of met Klimsch-tinte van de firma Klimsch. Met behulp van deze film kan het gehele kadastrale bijbladenarchief worden opgenomen. Het is duidelijk dat hieraan zeer grote financiële voordelen verbonden zijn. Minuutplans, netteplans en gemeenteplans, benevens plans voor de grondbelasting, kunnen thans als lichtdrukken vervaardigd worden. Een fotokopie op planformaat kost aan papier ca. ƒ2.40, een even grote lichtdruk ca. ƒ0.35. Aangezien tot nu toe voor de dienst per jaar ca. 10000 fotokopieën van plans worden ver vaardigd, geeft dit alleen reeds een besparing van ca. 20 000. Verder komen voor lichtdrukken in aanmerking alle extracten-plans. Omtrent de manier waarop deze het best kunnen worden behandeld, zal nog nader worden beslist. Onder behandeling versta ik danhet aanvragen aan de diverse kantoren, de behandeling en verantwoording door de fototechnische dienst en de aflevering aan de aanvragers. Hoe groot de besparing in al deze gevallen zal zijn aan arbeidstijd, salaris, arbeidskrachten enz. is zelfs bij benadering niet te schatten. Behalve deze besparingen zullen zich ook perspectieven kunnen openen voor het gebruik van lichtdrukken van de kadastrale kaarten door andere dienstenhet goedkope lichtdrukpapier is immers zeer aantrek kelijk. Wel is waar is de kodagraph vrij duur, omdat zij nog uit Amerika moet worden betrokkenhet is echter te verwachten, dat ook Europese firma's er in zullen slagen een gelijkwaardig materiaal te vervaardigen. Er wordt thans aan gewerkt bij Tellko te Fribourg, Typon te Burgs- dorf, Kalle te Wiesbaden en Gevaert te Antwerpen. Als vaststaand mag dus worden aangenomen, dat de fototechnische dienst van het kadaster in staat is van elk kadastraal plan direct, dus zonder tussentoestand en zonder belangrijke afwijkingen in de af standen, een heldere doorzichtige kopie te maken. Zelfs wanneer de originelen groezelig en oud zijn is dit mogelijk, al spreekt het vanzelf, dat een zekere grens niet overschreden kan worden. U zult zich waarschijnlijk afvragen hoe het kadaster gebruik zal maken van de film, uitgaande van de veronderstelling, dat het gehele bijbladenarchief op die film wordt vastgelegd. Wanneer de thans be staande bijbladen er niet geschikt voor zijn, doet zich hier een prach tige gelegenheid voor het bijbladenarchief te vernieuwen. De films aan elk kantoor te bewaren stuit op onoverkomelijke moei lijkheden. Immers moet elk kantoor dan over een lichtdrukmachine be schikken met alle daarbij behorende gereedschappen, snijmachine, vignetten voor verschillend model, stempels, verzendbussen enz. Het belangrijkste is echter, dat aan elk kantoor een ambtenaar aanwezig moet zijn die de machine kan bedienen, alle moeilijkheden kan oplossen, snelheden moet kunnen beoordelen, enz. Het is uitgesloten dat aan elk kantoor een machine gedurende de gehele dag werk heefthet gebruik is dus zeer oneconomisch. Verder kan lichtdrukpapier niet bewaard

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 39