38 worden; het moet dus steeds worden aangevraagd, hetgeen tijdverlies betekent. De aanschaffing van 34 lichtdrukmachines zal wel op te grote bezwaren stranden. Deze zelfde bezwaren gelden voor het plaatsen van lichtdrukmachines aan bepaalde kantoren, waar moeilijkheden als personeelsopleiding, uitvallen door defect, aanschaffing materiaal, toe zending aanvragen, enz. dezelfde zijn. De eindconclusie is, het transparante archief te bewaren aan één kantoor, waarvoor met het oog op de te verrichten werkzaamheden de fototechnische dienst in aanmerking komt. De volgende vragen moeten dan gesteld worden: ie wat gebeurt er met dit transparante archief? 2e hoe wordt het bewaard? Alvorens deze vragen te beantwoorden wil ik de aandacht vestigen op de eisen die aan de op te nemen plans moeten worden gesteld. Het is duidelijk, dat hier uniforme regels gegeven moeten worden. De plans moeten duidelijk zijn, de lijnen van bepaalde dikte, het opschrift zo beknopt mogelijk, evenals de aanduidingen van de aangrenzende bladen. Verder kunnen geen kleuren gebruikt worden. Daarvoor treedt arcering in de plaats. Huizen worden langs de randen gearceerd, onder broken daar waar de bijpijling plaats heeft. Bij kleine huizen (b.v. schaal 12500) kunnen de nummers naast de percelen gezet worden. Bij kerken het woord kerk vermelden. Water niet kleuren, maar aan geven door naam van de watering, beek, enz. of anders arceren in lengterichting. Zie hiervoor de aanduidingen in de circulaire omtrent de stamplans. Wegen, enz. kunnen door namen worden aangegeven of anders de aanduiding weg, voetpad en dergelijke vermelden. Ook deze voor te schrijven regels kunnen, evenals de onduidelijkheid van het origineel, een aansporing zijn het bijbladenarchief zonodig te ver nieuwen. Het transparante archief dient dus voor de vervaardiging van alle mogelijke lichtdrukken, o.a. veld-, gemeente-, nette plan, enz., en in de toekomst van extracten-plans. De aanvragen komen via de bewaringen bij de fototechnische dienst terecht, worden daar met de grootst moge lijke spoed behandeld en afgewerkt. Het is duidelijk, dat het transpa rante archief zoveel mogelijk bij moet zijn. Daarvoor is het vereist, dat zeker eens per week van alle bureaux de hulpkaarten naar het cen trale kantoor worden opgestuurd. Zij worden op het transparante archief bijgewerkt door speciaal daarmee belaste ambtenaren. Aan de ene zijde worden de lijnen verwijderd, aan de andere zijde bijgetekend. Door de zeer geringe dikte van de film ontstaat geen verschil in de lichtdrukken, zoals door proeven is aangetoond. Deze centrale be waring biedt grote voordelen, o.a. wordt de apparatuur zo nauw moge lijk aan de behoeften aangepast; het gespecialiseerde personeel blijft tot een minimum beperktvalt toevallig een lichtdrukmachine uit, dan kan altijd met een tweede worden doorgewerkt; de aflevering onder gaat zo weinig mogelijk vertraging. Het komt mij voor dat, behalve de reeds genoemde plans, ook plans voor polder- en waterschapsbesturen als lichtdrukken vervaardigd kunnen worden. Verdere mogelijkheden zullen ontstaan wanneer door

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 40