40 de klemmen bevinden zich kaarten voor het maken van aantekeningen. Een kast van 105 cm breedte kan minstens 600 plans bevatten. Met dit systeem kan ook dood archief opgeborgen worden. Is een gedeelte voor dagelijks gebruik niet meer nodig, dan wordt de ordnerklem uitgenomen en in een archiefkamer op een eenvoudige stelling opgehangen. De vrij gekomen plaats kan door een nieuwe ordnerklem worden ingenomen. Voor het vervoeren van films van de hangkasten naar de plaats van bewerking, hetzij lichtdrukkamer, hetzij tekenkamer, is een roll-boy ontworpen. De benodigde plans worden hieraan op nagenoeg dezelfde wijze opgehangen als in het hangregister, waarna het gehele apparaat verrold kan worden. Op deze wijze is beschadiging van de films na genoeg uitgesloten. Elke kast bevat, zoals gezegd, 15 ordnerklemmen, die op hun beurt 40 a 60 plans kunnen bevatten. Belasten we de ordnerklemmen zo weinig mogelijk, dan kan elke kast reeds 800 films bevatten en daar het totaal aantal plans ruim 22000 bedraagt, zullen ca. 30 kasten nodig zijn om het gehele transparante archief op te bergen. Het is nog niet mogelijk een kostenraming op te maken, omdat het maken van de kodagraph-autodiapositief-film thans slechts in beperkte mate geschiedt. Wel is te begrijpen, dat vooral een zeer grote bespa ring op arbeidsloon en op de kosten van fotografisch papier het ge volg zal zijn bij het gebruik van dit materiaal. Behalve de grote voordelen die de kadastrale dienst van de foto- technische dienst heeft, kan ik niet nalaten hier ook nog de aandacht te vestigen op de mogelijkheid, dat steeds betere service aan het publiek wordt verleend. Door het maken van extracten-plans en eventueel ex tracten uit de legger, zoals reeds met een enkel woord is aangeduid, is reeds een belangrijke stap in deze richting mogelijk. Niet onver meld moge blijven het vervaardigen van overzichtskaarten op kleinere schaal dan de bestaande kadastrale plans. De vraag hiernaar wordt steeds groter. Ik denk verder aan de behoeften van de Stichting voor Bodemkartering, de planologische diensten, de cultuurtechnische dienst, de gemeenten, de waterschappen, e.a. Ook op het terrein van de vervaardiging van veldwerken is besparing mogelijk, nl. door deze in enkelvoud te maken op calqueerpapier of op een filmachtig materiaal met deklaag. Men bespaart dan tijd om de kopie bij te werken, daar deze kopie een lichtdruk kan zijn van een volledig veldwerk. Gebruikt men calqueerpapier, dan is het mogelijk direct in kleuren te schetsenbij het gebruik van een filmachtig mate riaal met watervaste deklaag kan men ook bij regenachtig weer buiten schetsen. Het schetsen in enkelvoud zal er toe bijdragen, dat minder veldwerken op kantoor worden overgemaakt, daar men eventuele fou tieve lijnen en cijfers direct kan wegpoetsen op het calqueerpapier of kan afdekken bij gebruik van een film met deklaag. Deze vorm van bewerking zal proefondervindelijk moeten worden onderzocht. Voor nadere beschouwingen hierover moge ik verwijzen naar een geschrift van de heer Jonkers van de Nederlandse Heidemaatschappij, getiteld Kadaster en reprografie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 42