41 Tenslotte wil ik nog enige aandacht schenken aan de microfoto grafie. Het belang hiervan voor het leenverkeer, o.a. bij bibliotheken en voor wetenschappelijke werkers, staat wel onomstotelijk vast. Ik moge hiervoor verwijzen naar het zeer lezenswaardige artikel van Dr. L. J. van der Wolk over „De vervanging van het boek door de microkaart in het leenverkeer". Maar niet alleen hier, ook bij de kadastrale dienst, en dan wel in de eerste plaats bij de bewaringen, kan de microfotografie belangrijke diensten bewijzen. Denken we ons alleen maar in welke enorme besparing aan ruimte verkregen wordt, indien al de over- en inschrijvingsregisters door middel van microfoto grafie zijn vastgelegd. Met betrekking tot de archiefruimte valt op te merken, dat sedert bijna anderhalve eeuw de openbare registers waarin krachtens wettelijk voorschrift de akten, bevattende veranderingen in de zakelijke rechten op onroerende goederen en schepen, worden over geschreven, berusten aan de kantoren van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen. Elke overgeschreven akte en ieder ingeschreven borderel betekent een uitbreiding van de ruimte, ingenomen door de openbare registers. Dit aantal registers is zo overstelpend groot ge worden, dat een oplossing dringend noodzakelijk is. Wel is waar hebben massa's titels en ingeschreven verbanden hun waarde ver loren, maar gezien de wijze waarop de openbare registers worden samengesteld, is het uitgesloten dit dode archief te verwijderen. Er blijven slechts twee wegen over, nl. ie algehele vernieuwing van over- en inschrijvingen, van vestiging van erfdienstbaarheden, enz. en 2e alle registers te laten micrograf eren. De eerste methode zal door de enorme kosten wel niet voor uitvoering vatbaar zijn. Bij de tweede methode blijft het gehele archief, ook dat, hetwelk niet meer van be lang is, bestaan, maar het wordt teruggebracht tot een fractie van de ruimte die thans door de openbare registers wordt ingenomen. Welis waar gaat ook deze methode met grote kosten gepaard, nl. de aan schaffing van apparatuur, het inrichten van vertrekken, indienstneming van meer personeel, enz., maar het belangrijke vraagstuk van ruimte is opgelost, terwijl verdere voordelen zijn de mechanische vervaardi ging van kopieën van in- en overgeschreven stukken, de vorming van ;en schaduwarchief door het maken van een dubbel van elke microfoto en tenslotte de mogelijkheid bij wijziging van de kantoorgrenzen van een bewaring het archief te kunnen splitsen. Behalve voor de oplossing van het ruimteprobleem kan de mechanische reproductie, dus de micro fotografie, dienen voor het bewerkstelligen van de in- en overschrij ving volgens de bepalingen van de Wet van 28 Februari 1947, Stbl. nr. H 66. Oorspronkelijk heeft men de oplossing van de microreproductie ge zocht in het fotograferen van documenten, boeken enz. op de normale 36 mm brede, aan beide zijden geperforeerde kinofilm. Men verkreeg aldus een rolfilm. Voor het lezen hiervan had men een leestoestel nodig, voorzien van een spoel en bovendien een tweede spoel voor het op rollen van het gelezen deel van de film. De bezwaren van de rolfilm zijn allereerst gelegen in de slechte hanteerbaarheid; een rolfilm moet

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 43