43 maat 18 X 24 cm. Of dit formaat te verwezenlijken is met de vereiste apparatuur, kan ik echter thans nog niet beoordelen. Het materiaal waarop de microkaart wordt vervaardigd, is in Ame rika principieel anders dan in Duitsland en Nederland. In Amerika maakt men de microkaart op fotografisch papier, in de twee andere landen op vlakke films. In Amerika gebruikt men alleen zilverhalogeen- materiaal, hier past men diazomateriaal toe, in het bijzonder voor het maken van een positieve afdruk van de negatieve microkaart. De voordelen van de microkaart zijn zeer groot, nl. ie de zeer ge makkelijke hanteerbaarheid de kaarten kunnen naar eigen inzicht als kaartsysteem in een bakje worden gerangschikt, waaruit de gewenste kaart met de hand is op te zoeken2e het ruimtebeslag is zeer gering 3e de leestoestellen voor de kaarten zijn eenvoudiger dan die voor de rolfilm of de filmstrip; 4e de kosten zijn zeer laag. Laten wij ons thans afvragen hoe een microkaart ontstaat. Voor de vervaardiging van microkaarten heeft men de volgende apparatuur nodig: ie een microcamera, 2e een titelcamera, 3e een ontwikkel-, fixeer-, spoel- en drooginrichting, 4e een afdrukinrichting. Aan het maken van de opnamen gaat een aantal voorbereidende maatregelen vooraf. Men dient eerst de factor van verkleining te be palen door bestudering van aard, grootte en kracht van de tekst, de lijndikte van de tekeningen en de toestand van het document. Hier voor wordt gebruik gemaakt van een grafiek, waarop de maximale verkleiningsfactor voor bepaalde gevallen is aangegeven. Deze grafiek geeft dan eveneens aan het aantal beelden dat maximaal voor die ge vallen op een formaat 7,5 X 12,5 of 9 X 12 bereikt kan worden. Daar toe wordt het op te nemen document op de grafiek gelegd, de linker benedenhoek en de rechterbenedenhoek bepalen het aantal beelden dat op de kaart opgenomen zal worden. De grafiek geeft eveneens aan de tandstangen en de maskers, die in de camera gebruikt moeten worden. Vervolgens moet de vereiste titel zorgvuldig op wit papier geschre ven of getikt worden en wel binnen het formaat 10 X 110 mm. De camera bestaat uit een objecttafel, de camera zelf met objectief, de cassette en de verlichting. De objecttafel is een stevige vlak geslepen glazen plaat, waartegen door middel van een pedaal een plateau gedrukt wordt. Het origineel ligt op het plateau en wordt volkomen vlak tegen de glazen plaat ge perst. De camera bestaat in hoofdzaak uit een cassette en een objectief, terwijl het geheel beweegbaar is langs een soort raam. De verlichting bestaat uit vier verstelbare gloeilampen, aan elke zijde van de object tafel twee stuks. Een electrische klok regelt de belichting. Het opnemen geschiedt als volgtna het bepalen van de verkleinings factor wordt de camera ingesteld (afstand van het object, diafragma en belichtingstijd). De camera wordt daarna voorzien van de door de grafiek voorgeschreven maskers voor lengte en breedte van de beelden, tandstangen voor de automatische verschuiving van de cassette na opneming van één beeld. De cassette, voorzien van gevoelig mate riaal, wordt in de camera geschoven en de opneming kan geschieden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 45