44 Zij begint dus links bovenaan, met uitsparing van de ruimte voor de titel, en na elke opname verschuift de cassette automatisch voor het volgende beeld. Aan het einde van de regel klinkt een signaal en wordt de cassette geblokkeerdnu moet de cassette met de hand weer naar links verschoven worden met een gelijke beweging als bij een schrijfmachine. De cassette verspringt dan automatisch naar de plaats onder het eerste beeld en de volgende serie kan opgenomen worden. Een microkaart van ca. 30 beeldjes is in ca. 10 minuten opgenomen. Wanneer de kaart vol is, wordt de cassette uit de camera genomen en geplaatst in het titelapparaat, dat voorzien is van de reeds vooraf gereed gemaakte titel. Door de cassette in dit apparaat te schuiven komt auto matisch de titelruimte op de microkaart vrij en wordt daarop de titel gefotografeerd. Hierna kan de microkaart in de donkere kamer uit de cassette genomen worden ter verdere afwerking. Voor dit doel is de film aan de kortste zijde voorzien van twee gaatjes, die dienen om de film op te hangen aan een speciale filmhouder. Aan deze houder hangende passeert de film of kaart een zestal tanks. Deze zes tanks bevatten: ie de eigenlijke ontwikkelstof, die de ontwikkeling inleidt, 2e de volledige ontwikkelaar, dus reductiemiddel, conserveermiddel, een alkalische en een sluierwerende stof, 3e het stopbad, 4e en 5e dé fixeerbaden, 6e een soda-oplossing. Daarna wordt de film, hangende aan de houder, gespoeld en gedroogd. De film of kaart blijft 1 a 2 minuten in elk badhet geheel is zo beproefd, dat het langer verblijven in een bad geen schade kan berokkenen. Volgens deze methode is het mogelijk ruim 100 microkaarten per uur te ontwikkelen, dus meer dan de camera in dezelfde tijd kan opnemen. Voor het maken van positieve microkaarten heeft Dr. Goebel een speciaal afdrukapparaat ontworpen. Hierin worden geplaatst de nega tieve film plus onbelichte filmeen en ander wordt gedurende onge veer^ 1 seconde belicht door het overhalen van een handle. Na de be lichting vallen zowel de negatieve film als de afdruk in een bakje. Wanneer meer afdrukken van één negatief nodig zijn, kan het negatief geblokkeerd worden, zodat na de belichting alleen de afdruk verwijderd wordt. Voor het lezen van een microkaart is o.a. ontworpen de mierovist, welk apparaat uit een statief bestaat, met daaraan een verstelbaar lampenhuis, met objectief en houder voor de microkaart en een aan een stang verschuifbare spiegel. De microkaart wordt tussen twee glas platen geklemd en in de houder geschoven. Het beeld wordt nu door de spiegel geprojecteerd op de tafel waarop het apparaat staat. Ook is het mogelijk op de wand of op het plafond te projecteren. Het nieuwste leesapparaat, door Dr. Goebel ontworpen, bestaat uit een houten kast, waarbij de spiegel in de opklapbare voorwand of het deksel is gemonteerd. Na aansluiting op het electrische net is het apparaat, door het openen van het deksel, direct voor gebruik gereed. Ook hier wordt de microkaart tussen twee glasplaten geklemd en in een houder geschoven. Aan de onderzijde van deze houder bevinden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 46