45 Literatuuroverzicht zich twee knoppen, waardoor het mogelijk is de houder in alle rich tingen te verschuiven. Ik hoop en vertrouw met het voorgaande U een inzicht, voor zover nog nodig, in de reproductiemogelijkheden te hebben gegeven. Ik wil slechts nog herhalen, dat het behandelde maar een zeer klein gedeelte van het gehele gebied omvat. H. Ermel, Die Reproduktionstechnik im Vermessungswesen und in der Kartographie. 96 blz., 33 figuren en 6 kaarten. 25 X 17 cm. Wichmann, Berlijn, 1949. Geb. DM 7.80. Dit boekje geeft in zeer beknopte vorm een overzicht van de repro ductietechniek, voor zover deze van belang is voor de landmeetkunde en de kartografie. Zoals de schrijver in zijn inleiding vermeldt, is het opmerkelijk hoe weinig de geodeet eigenlijk op de hoogte is van het speciale gebied van de reproductie. De oorzaak hiervan moet wel ge zocht worden in het feit, dat er geen allesomvattend boekwerk daar omtrent bestaat, een leemte waarin de schrijver enigszins wil voorzien. De schrijver behandelt in zeer beknopte hoofdstukken de ontwikkeling van de techniek, waarna hij echter dadelijk overgaat tot de kopergra vure en de kartolithografie, onderdelen die wel is waar zeer interessant zijn, doch voor de geodeet niet van belang geacht kunnen worden, vooral wanneer bovendien nog veel aandacht geschonken wordt aan de lithografiesteen. Na het memoreren van de behandeling bij het ver nieuwen van de drager, hetzij van celluloid, hetzij van metaal, en het herstellen van de opschriften en verdere kartografische aanduidingen, komt de schrijver direct op de galvanoplastiek. Het is duidelijk, dat hier alleen beschouwingen gewijd worden aan de kartografie, zoals deze zich in de laatste jaren in Duitsland heeft ontwikkeld. Waar deze ontwikkeling in hoofdzaak loopt langs grafische weg, brengt dit met zich mede, dat slechts zeer weinig aandacht geschonken wordt aan de lichtdrukmachines, hoewel het ozalid-procédé wordt geroemd. Dat hierbij de ontwikkelmachine genoemd wordt, benevens het aluma- procédé en de contactdruk bewijst echter, dat de schrijver deze bij zonderheden zeer wel kent. De fototechniek wordt uitvoeriger behan deld; ter sprake komen de camera, de directe en de indirecte op neming (met behulp van spiegel of prisma), de raster-opname, de belichting, het ontwikkelen, enz. Ja zelfs de reproductie-opname op filmmateriaal, het vervaardigen van vergrotingen en verkleiningen zijn een dankbaar onderwerp. De hoofdstukken omtrent het drukken van kaarten voeren ons naar de boekdruk en offsetdruk, en tenslotte tot de rotatiepers. Een beschouwing over het papier, de grondstofbereiding daarvan en de wijze van fabriceren is wel interessant, doch bevat weinig nieuws, evenals de beschouwing over kleurendruk. Dit alles tot een geheel samenvattende, moge worden opgemerkt, dat dit boekje zeer zeker in een behoefte voorziet, echter in hoofdzaak in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 47