Ministère des Travaux Publicsdes Transports et du Tourisme INSTITUT GÉOGRAPHIQUE NATIONAL 136 bis, rue de Grenelle, Paris (VII) ÉCOLE NATIONALE DES SCIENCES GÉOGRAPHIQUES Aanvullende theoretische en practische cursus in luchtjotogrammetrie (22 Juni - 31 Juli 1953 De École Nationale des Sciences Géographiques (verbonden aan het Institut Géo graphique National) organiseert in 1953, evenals in 1951 en 1952, een aanvullende theoretische en praktische cursus in luchtfotogrammetrie, speciaal ontworpen ten be hoeve van buitenlandse studenten en beoefenaars van de fotogrammetrie, die zich op de hoogte wensen te stellen van het materieel en de methodes die in Frankrijk in gebruik zijn. Deze cursus zal plaats hebben te Parijs van 22 Juni tot 31 Juli I. Algemeen karakter van het onderricht. Het onderricht, dat in het Frans wordt gegeven1), heeft de volgende hoofdkenmerken: a) Een zeer groot deel wordt besteed aan het practisch gebruik van de instrumenten. Te dien einde zullen de theoretische colleges worden afgewisseld met practische werk- samenkomsten in de laboratoria en werkplaatsen van de fotogrammetrische dienst van het Institut Géographique National te Saint-Mandé en met verschillende excursies. Een voldoend aantal uitwerkingstoestellen (zowel als deskundige assistenten) zullen ter beschikking staan van de deelnemers, opdat ieder van hen practische werkzaamheden zal kunnen verrichten. Het practisch werk wordt uitgevoerd met in gebruik zijnd materieel van het Institut Géographique National, met name de instrumenten van Poivilliers SOM in diverse uitvoeringen. b) Rij het onderricht wordt verondersteld, dat de toehoorders reeds enigermate ver trouwd zijn met de beginselen van de luchtfotogrammetrie. Zo nodig kunnen op ver zoek gedrukte stukken (cursus van de École Nationale des Sciences Géographiques) ter beschikking van de deelnemers worden gesteld. c) Verschillende excursies zijn uitgestippeld, bedoeld ter illustratie van het onderricht, o.a. naar de afdeling fotografische escadrilles van "het I.G.N. (gestationneerd op het vliegveld van Creil, Oise) een op het terrein met voorbereidend fotogrammetrisch we-k bezig zijnde brigade; een met aanvullend terrestrisch werk bezig zijnde brigade de werkplaatsen van de Société d'Optique et Mécanique de Haute Précision (S.O.M.). II. Programma van het theoretisch onderricht. Het leek verkieslijk, de lesrooster tot enkele punten te beperken, nl. de volgende a) algemene problemen van de luchtfotogrammetrie, perspectivische stralenbundels, hun uitwendige oriëntering en hun reconstructie; b) de problemen van de fotografische opneming; c) het uitwerkingsmaterieelprincipes, constructie, regeling; d) het probleem van de uitwerking op middelmatige schalen 15000 tot 140 000) en op kleine schaal 1100 000) e) de praktijk van de precisie-luchttriangulatie. III. Docenten. De lessen worden gegeven door een aantal hoogleraren van de École Nationale des Sciences Géographiques en door ingenieurs van het Institut Géographique National. De heer Georges Poivilliers, lid van de Académie des Sciences, directeur van de École Centrale des Arts et Manufactures en hoogleraar in de fotogrammetrie aan het Conservatoire National des Arts et Métiers, zal eveneens aan het onderricht deelnemen. IV. Zakelijke organisatie. Het aantal hospitanten is beperkt tot 25. De aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst totdat het aantal van 25 zal zijn bereikt. Aanmeldingen moeten vóór 15 Mei 1953 worden gericht aan de Directeur de l'École Nationale des Sciences Géographiques, Paris, 1136 bis, rue de Grenelle (VID). De verblijfkosten komen ten laste van de deelnemers, maar de École Nationale des Sciences Géographiques belast zich met het vervoer per autobus naar Creil en naar de fotogrammetrische brigades. De kosten van inschrijving zijn bepaald op 20C00 francs en moeten worden gestort op de compte cheque postal 9131-60 van de Régisseur de Recettes de l'Institut Géogra phique National vóór 20 Juli 1953. 1) Aan toehoorders die moeilijkheden hebben met het volgen van de Franse voor drachten, kunnen uitleggingen worden gegeven in het Engels.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 59