153 Na een voorwoord van de Minister van Landbouw en een inleiding van het hoofd van de ruilverkavelingsdienst volgt de geschiedenis van de ruilverkaveling in Beieren, die haar oorsprong vindt in de Kemptener Vereiriódungen in de 16e eeuw. Van 1800 tot 1870 werden vele vrijwillige ruilverkavelingen uitgevoerd. In 1887 kwam een ruil- verkavelingswet tot stand. Dit is tevens het geboortejaar van de Beierse ruilverkavelingsdienst. Deze wet is meermalen gewijzigd, voor het laatst in 1937. Dit hoofdstuk wordt afgesloten met een statistisch overzicht van de verrichte en nog te verrichten werkzaamheden, als mede van de samenstelling van het personeel. landmeters (en met een behoorlijke kadastrale inslag, zou ik willen toevoegen) een grotere rol moet worden toebedeeld, volledig onder schrijven. In een aantal bijlagen worden o.m. de „Richtlijnen herverkaveling en toewijzing" volledig weergegeven. Enkele afbeeldingen van een ver- wervings- en toewijzingsprijzenkaart en een wederopbouwplan verdui delijken de tekst. Een personen- en een uitgebreid zakenregister be sluiten het boek. Wij mogen de auteur, die door zijn functie als hoofd van het bureau Toewijzing bij het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, geheel met de achtergrond van deze ingewikkelde materie bekend is, dankbaar zijn, dat hij zich tot het schrijven van dit wel zeer nuttige werk heeft gezet. Zutphen, December 1952. J. W. Hoving. Die Flurbereinigung in Bayern, 177 blz., 10 kaarten, 17 X 24,5 cm. Uitgave van „Bayerischer Landwirtschaftsverlag München". Van 4,6 millioen ha landbouwgrond komt 1 millioen ha niet in aan merking voor ruilverkaveling; 0,5 millioen ha is verkaveld, zodat nog 3,1 millioen ha te verkavelen is. De prestatie in 1950 bedroeg 35000 ha, in 1951 48000 ha. Het spreekt vanzelf dat men ook daar tracht de prestaties op te voeren. Men stelt als doel 100000 tot 120000 ha per jaar. Versnelling in de procedure en in de technische werkzaamheden is bijna niet meer mogelijk. De enige oplossing ligt in de vermeerdering van het personeel, waarbij de opleiding veel tijd eist. Om het gestelde doel te bereiken moet de dienst van 900 tot 1800 man worden uitge breid. Bij deze bezetting zijn ook de administratieve afdelingen inbe grepen, die zich niet rechtstreeks met de ruilverkaveling bezighouden. Bovendien verzorgt de dienst de voorbereiding. Het prestatiegetal van 66 ha per manjaar zal met ongeveer 30% verhoogd moeten worden om vergelijkbaar te zijn met het Nederlandse prestatiegetal van 100 ha per manjaar. Het Nederlandse gemiddelde ligt dus zeker niet ongunstig ten opzichte van het Beierse, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat de structuur van onze ruilverkavelingen ingewikkelder is. In het hoofdstuk De techniek van de ruilverkaveling wordt gewezen op het streven naar te grote nauwkeurigheid in de metingen. Hiervan komt men langzamerhand terug. Vereenvoudigingen in de administra-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 101