154 tie werden na 1946 doorgevoerd. De diensten worden van de modernste instrumenten voorzien. De duur van een ruilverkaveling is nu twee jaar; men meent deze periode door het gebruik van moderne machines bij de uitvoering van het grondwerk nog te kunnen bekorten. Over het algemeen zal hier te lande de duur op drie tot vier jaar moeten worden gesteld tengevolge van de met de ruilverkaveling gepaard gaande uitvoering van vele cultuurtechnische werken (ontginningen, egalisaties, enz.). Een opmerking waarvan leken en vakbeoefenaren ook bij ons goede nota moeten nemen en die mij uit het hart gegrepen is, is de volgende ,,Aber dieses (dit is versnelling van de ruilverkaveling) darf nur unter Wahrung der Rechtsansprüche des Einzelnen und unter voller Siche- rung des Grundeigentums geschehen. In dieser Verpflichtung liegt die unverrückbare Grenze der Vereinfachungen". De techniek van de ruilverkaveling met de voorwaarden waaraan de nieuwe kavels moeten voldoen en de wijze van schatting worden uit voerig besproken. De luchtfotogrammetrie wordt als hulpmiddel afgewezenhet argu ment tegen het gebruik hiervan geeft blijk van enige vooringenomen heid, om van conservatisme maar niet te spreken. De collega's in Hes sen zien in luchtfotogrammetrie een middel om tot een dubbele prestatie te komen (hetgeen overdreven is naar de andere kant). De Beierse op vatting is de volgende„De te bereiken nauwkeurigheid is nog niet voldoende om de eigendomsgrenzen goed te bepalen. Bovendien doen de kosten van de toepassing het voordeel van de tijdsbesparing te niet". Het bewijs voor deze uitspraak wordt niet geleverd! M.i. kan de lucht fotogrammetrie wel belangrijke diensten aan de ruilverkaveling leveren. Versnelling van de administratieve werkzaamheden zou eveneens be reikt kunnen worden door vereenvoudiging van de schatting. Deze wordt daar bepaald door drie factorennatuurlijk voortbrengend ver mogen, afstand van het perceel tot het bedrijf en de handelswaarde (Verkehrswert). Gebruik van de Reichsbodensch'dtzung leidde in de practijk tot grote moeilijkheden. De „eenvoudige" schatting in ons land kan nadelen hebben, zij heeft voordelen t.a.v. de snelheid en de kosten, die m.i. ruimschoots opwegen tegen de ons allen bekende nadelen. Het streven naar perfectionisme in de schatting is minstens zo schadelijk als dat in de meting. Evenals in Zwitserland réunions parcellaires in Vaud) is men in Beieren gekomen tot de „beperkte ruilverkaveling": das Arrondie- rungsgesetz van 1949. Ook hier zoveel mogelijk samenvoeging van gehele percelen met behoud van de bestaande wegen en waterlopen en geen uitvoering van cultuurtechnische werkzaamheden. De geringe landmeetkundige werkzaamheden worden niet verricht door het per soneel van de Flurber. Amter maar van de Vermessungs-behörden. In ons land toegepast zou dit een verschuiving van ruilverkavelingsdienst naar landmeetkundige dienst betekenen, hetgeen weinig effect zou hebben.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 102