155 Ook hier wordt weer op het tijdelijke karakter van de Arrondierung gewezenlater moet in de meeste gevallen volledige ruilverkaveling volgen. In het hoofdstuk Moeilijkheden en kritiek is de schrijver niet zeer enthousiast over deze .beperkte ruilverkaveling". Buitengewoon interessant zijn het verweer tegen de kritiek op de organisatie van de dienst en de behandeling van de vraagstukken aan gaande bestemmingsplannen, sanering en nazorg. Een uitvoerige bespreking van enige punten uit dit boek leek mij gewenst, omdat een vergelijking van de toestand in ons land met die in Bieren zo nuttig is. Ook hier is kritiek op de huidige gang van zaken en hiertegen is geen enkel bezwaar, mits deze kritiek op be hoorlijke argumenten berust. Men moet zich er echter ook in ons land van bewust zijn, dat de rechtszekerheid bij versnelling van de werk zaamheden onaangetast dient te blijven. Verhoging van de prestatie zal ook hier voornamelijk gevonden moeten worden in aantrekking van vakkundig personeel. Dit te verkrijgen zonder de landmeetkundige dienst te onwrichten, en ik denk hier in het bijzonder aan de recrutering van de landmeters, is het grootste probleem. De kritiek die men op verschillende punten van de Beierse opvat tingen en werkmethoden kan uitoefenen, vermindert zeer zeker niet de grote waardering voor het nuttige werk van Gamperl, Hartwich en Hohner. Zij hebben een duidelijke en overzichtelijke beschrijving van de Beierse ruilverkaveling gegeven. De beste aanbeveling die ik het boek kan meegeven is wel het uit spreken van de wens, dat binnen afzienbare tijd een dergelijke publi catie over de Nederlandse ruilverkaveling moge verschijnen. G. F. Witt. Inleiding voor het ruilverkavelingscongres van de landen van de Benelux. Uitgave van de Hoofdafdeling Ruilverkaveling der Ne- derlandsche Heidemaatschappij (niet in de handel). In druk uitgegeven inleidingen, uitgereikt aan de bezoekers van het op 12, 13 en 14 Juni 1952 te Breda gehouden congres. Het zijn in een voudige trant geschreven verhandelingen, die dienen om de buitenlandse bezoekers een indruk te geven van de werkwijze in ons land. Alleen Mr. Korte gaat in zijn inleiding „Tekortkomingen in de Nederlandse Ruilverkavelingswet" dieper op het onderwerp in. Hij behandelt o.a. de vraag van de positiviteit van de lijst van rechthebbenden en de akte van ruilverkaveling, de pachtregeling en de splitsing van het plan van ruilverkaveling in plan van toedeling en lijst van geldelijke ver rekeningen volgens het nieuwe wetsontwerp. G. F. W. Zeitschrift für Vermessungswesen, Oct. 1952, blz. 297 e.v. Ed mund Gassner, Bonn. Parcellering en ontsluitingskosten. S.(chrijver) geeft analytische formules van kosten voor wegen aanleg in woongebieden. Heeft een straat een breedte a en aan weers zijden een perceelsdiepte d, dan is de zóne van die straat a +2d. Voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 103