157 diensten (kadaster, gezondheidsdienst, veterinaire dienst enz.) gesteld onder de besturen van stad en kring (groep van gemeenten). Hier over is veel gediscussieerd. Ons hier interesseert niet zozeer het histo risch gegroeide in Duitsland als wel sommige parallelle ontwikke lingen. Hierbij een onvolledig resumé zonder commentaar. S.(chrijver) begint met te wijzen op de algemene kwalen van spe- cialistendom en centralisatie en verwacht van deze maatregel een betere samenwerking, een groter gevoel van samenhang en dienst baarheid aan de gemeenschap. Vooral de eenzaam staande technische diensten zijn aan het voortdurend gevaar blootgesteld alles te zeer onder de enge gezichtshoek te zien van hun werk en de belangen van de gemeenschap te vergeten. In Duitsland werd een streng gecen traliseerde staat opgelost en bestuursbevoegdheden overgeheveld naar gemeenten en kringen. Gezegd wordt van die centralisatieHet be stuur heeft langzamerhand een toestand bereikt die zelfs voor de vakman nauwelijks is te overzien. Het naast elkaar bestaan van diensten heeft een bestuursvorm veroorzaakt die voor het volk niet meer te begrijpen is. Hierbij komt, dat de enkele dienst de uniforme doel stelling uit het oog verliest. S. ziet in het universaliteitsprincipe van het kringbestuur een weg naar overzicht. Hij geeft voor het kadaster drie punten die pleiten voor de maatregel 1. Eén stel plans. 2. De gemeentelijke landmeetk. diensten hebben tot nu toe een groot deel van de kadastrale taak onder toezicht uitgevoerd. Bij bijna alle grote steden ligt de uitvoering van hermetingen resp. successieve kaart- vernieuwing, met de voorbereiding (meetk. grondslag), al tientallen van jaren in handen van gemeentelijke diensten. Het kadaster nam slechts over de catalogisering en de afwerking. 3. Behalve de bijhouding van de gemeentelijke mutaties, die ca. 60% van alle mutaties uitmaken, brengen de gemeenten alle andere me tingen voor verkeer, stadsuitbreiding enz., in verbinding met het ambtelijke polygoonnet. Al deze metingen worden voor de voltooiing van de Staatskaart gebruikt. S. vindt, dat al tientallen jaren de ka- dasterbureau's onder deze gemeenten gesteld hadden moeten zijnwan neer dit in 1873 was gebeurd, had dit zeer veel voor de vernieuwing van het kadaster opgeleverd. Hij verwacht toeneming van prestatie bij stedebouw, ruilverkaveling, wederopbouw. Door het betrekken van kadasterbureau's in deze taken verandert de arbeid tot nu toe uit sluitend gericht op angstvallige bewaring en verzekering van de onge ordende toestand van de bezitsverhoudingen en wordt van statisch dynamisch. En dat betekent tegelijkertijd inschakeling van de hoog ontwikkelde kadasterspecialiteit in het geheel. Aan de wieg van het kadaster stond de belasting. Door het grondboek werd het „eigendoms kadaster". Deze laatste taak staat echter op het punt als gevolg van maatschappelijke verschuivingen aan betekenis te verliezen. Het eigen domsrecht wordt beperkt. Nu zijn er andere gebruikers van het ka daster gekomen: besturen, planbureau's. Tot nu toe maakten deze dien sten weinig gebruik van het kadaster wegens onbekendheid, wegens de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 105