158 onvermenigvuldigbaarheid van het kadaster, wegens de drakonische tarieven ook geïnd van kringbesturen. Nu het kadaster een deel van de kring is geworden, moet het hoofd van deze dienst inlichten en aanpassen. Men noemt dit wel minder gelukkig volgens S. omzetting van eigendoms- in beheerskadaster Wi rtschaf t skataster Allgemeine Vermessungs-Nachrichten, 1952/10, „Hamburg-Heft Baudirektor W. Peters schreef het eerste artikel over de landmeet kundige dienst van de vrije en Hanzestad Hamburg, waarvan het honderdjarige jubileum viel in het „zwarte jaar 1945". In Mei 1842 verbrandde 1/5 van het toenmalig stadsgebied; de we deropbouw vereiste nauwkeurige meting. 29 Augustus 1845 besluit de senaat tot meting op trigonometrische grondslag, kaartering 1 1000, voorlopig alleen van stadsgebied, „terwijl misschien de eerste poging gedaan kon worden deze meting voor een kadaster te gebruiken". Dit is het begin. Er ontstond een nauwe verbinding tussen „kommunale" stadsmeting en „Staats"-kadaster. En dit is zo gebleven in tegenstelling tot Pruisen, waar deze diensten naast elkaar werken. In de loop der jaren werd koperdruk vervangen door zinkdruk, werd fotoreproductie ingevoerd, luchtfotogrammetrie, eerst met oude oorlogsvliegtuigen uit de eerste wereldoorlog. De beschikking over kaart en luchtfoto's is voor planning het optimum, zegt S. Ook op foto- grammetrisch gebied heeft Hamburg zich met succes geweerd tegen centralistische tendenzen. De Rijkswet van 1934 over de nieuwe organisatie van de meetdienst bleef voorlopig zonder invloed. In 1937/38 werden Pruisische landgemeenten en steden gevoegd bij Hamburg en verloor het ook terreintevens ontstond een chaos op kartografisch gebied. In 1944 is het de toenmalige machthebbers niet gelukt het VA (Vermessungsamt) uit het bestuurslichaam van Hamburg te verwij deren, evenmin als later aan die van de Britse zóne. Schrijver ontving in 1945 opdracht de dienst opnieuw te regelen. Er waren drie systemen, het oud-Hamburgse, het vroegere Pruisische en het Rijkskadaster. De chaos van kaartwerken was nog groter, raam- (ruitlijnen)kaarten, eilandkaarten, op diverse schalen in zeven coördi natenstelsels. Op de details wordt hier niet ingegaanze zijn van plaatselijk belang. Typisch is de sfeer van „vrije Hanzestad", die vecht voor autonomie. Er worden pogingen gedaan op ondoorzichtig wit astralon direct 1e kaarteren en te tekenen en de tekening zo te fixeren dat na een voudige afwassing de kaart wordt bijgehouden. Calque wordt over bodig, kopie direct van plan (reflexkopie). Personeel van landmeetkundige diensten plus schattingsdienst63 ambtenaren, 257 „Angestellte" en 123 arbeiders. de Gr.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 106