LANDMEETKUNDE Literatuuroverzicht 159 Schweizerische Zeitschrift für Vermessung und Kulturtechnik, 1952, nr. 10. L. Hegg. Les réunions parcellaires dans le Canton de Vaud. Dit artikel is een uittreksel van een meer uitgebreide studie, ver schenen in het tijdschrift „Terre Vaudoise" van 27 October 1951, en behandelt de „beperkte ruilverkaveling". De beperkte ruilverkaveling, een ruilverkaveling dus zonder u'tvoering van cultuurtechnische terrein werkzaamheden, is geregeld bij de wet van 22 Mei 1951, die uit slechts 12 artikels bestaat. De wet geeft voorschriften om te komen tot samen voeging van de eigendommen met behoud van de bestaande grenzen. Er wordt gewerkt op de bestaande kadastrale kaarten. Hermeting vindt niet plaats. De kosten van de beperkte ruilverkaveling zijn 40 a 50 Zw. Fr. per ha, die van een volledige ruilverkaveling 1500 a 1800 Zw. Fr. per ha. De beperkte ruilverkaveling biedt de mogelijkheid aan de landbouwers, binnen zeer korte tijd van de samenvoeging van de percelen (één der voordelen van de volledige ruilverkaveling) te pro fiteren. Later kan op deze gebieden volledige ruilverkaveling worden toegepast. Een groot voordeel, althans voor het kanton Vaud, is dat de inge wikkelde kantonnale kadastrale en hypothecaire boekhouding wordt ver vangen door de veel eenvoudiger federale grondboekhouding. Het is de vraag of het nuttig is beperkte ruilverkaveling op grote schaal in ons land toe te passen. q p yj Ir. F. Harkink. Landmeten; de bepaling van de grootten der percelen. 50 blz., 21 X 29 cm, gecyclostyleerd16 blz., 21 X 29 cm, met 55 veldwerken, zinkdruk; 17 blz., 15 X 21 cm, met figuren van examenopgaven, cliché's. Gespiraleerd. Niet in de handeluitsluitend verkrijgbaar door storting of overschrijving van 5.op postrekening 103547 ten name van de schrijver te 's-Gravenhage. 1952. Aan de hand van 25 „regels" behandelt de schrijver de numerische, grafische en grafisch-numerische methoden van groottebepaling; o.a. geeft hij een beschrijving en gebruiksaanwijzing van de schijfpool- en de compensatieplanimeter. In de tekst is een groot aantal oefeningen verwerkt, waarvan achter in het boek niet alleen de uitkomsten, doch ook de factoren der berekening zijn vermeld. Bovendien zijn de opga ven van het examen voor tekenaar van het kadaster vanaf 1937 met de oplossingen gegeven. Door deze wijze van behandeling zal het boekje zeer zeker van grote waarde zijn bij zelfstudie. Zoals wij van de schrijver gewend zijn, is het geheel zeer minutieus uitgewerkt. Men dit werk heeft de schrijver de vakliteratuur wederom verrijkt met een publicatie die ongetwijfeld van groot nut zal zijn voor degenen die met deze stof te maken hebben, niet het minst voor hen die zich bekwamen voor een examen waarbij de grootteberekening op het programma staat. L J R

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 107