62 administratieve gedeelte. De Commissie heeft daarom haar conclusies alleen samengesteld ^oor de kadastrale dienst, waarvoor zij in prin cipe ook is ingesteld. Coördinatie van de belangen van alle Nederlandse landmeetkundige diensten kan slechts worden bestudeerd door een com missie op bredere basis, die zou moeten worden ingesteld door de Nederlandse Landmeetkundige Federatie of bij voorkeur door de Re gering. Adviezen en inlichtingen over de personeelsorganisatie zijn bij diverse personen en organen in binnen- en buitenland ingewonnen en door deze ook in ruime mate en op bijzonder welwillende wijze ver strekt. De Commissie spreekt hiervoor nogmaals haar grote dank uit. Het lid van de Commissie de heer W. L. Lievaart heeft in een afzon derlijke nota, die aan het slot van het rapport is opgenomen, enkele af wijkende inzichten naar voren gebracht. II. VOORSTUDIES A. DOELSTELLING VAN HET KADASTER De personeelsformatie van een dienst houdt ten nauwste verband met zijn taak en zijn werkwijze, en bepalend voor zijn taak en zijn werkwijze is weer zijn doelstelling. Niet alle kadasters dienen eenzelfde doel. Daarom ligt het volkomen op de weg van onze Commissie zich allereerst te bezinnen over het doel van het Nederlandse kadaster. Hiervoor bestaat des te meer aan leiding, omdat dit onderwerp in de afgelopen jaren in onze vereniging wel enige malen in discussie is geweest, maar nog niet zijn beslag heeft gekregen. Een officiële doelstelling, passend voor ons tegenwoordige kadaster, bestaat niet. Het is vooral Prof. Tienstra geweest, die met klem heeft aangedrongen op een voorziening in deze leemte. De commissie-Hof daarentegen vreesde, dat een in een wet of koninklijk besluit vastgelegde doelstelling, hoe goed ook geformuleerd voor het heden, in de toekomst wel eens begrenzend en daardoor rem mend zou kunnen werken. Zij gaf daarom de voorkeur aan een taak omschrijving, omdat deze volgens haar minder aan verandering onder worpen zou zijn. De door haar opgestelde taakomschrijving heeft ze neergelegd in een ontwerp-Koninklijk Besluit. Onze Commissie voelt zich het meest aangetrokken tot het stand punt van Prof. Tienstra. De verhelderende, richtinggevende en stimu lerende werking van een duidelijke doelstelling moet h.i. niet worden onderschat, terwijl ze het ook niet uitgesloten acht, de redactie zodanig te kiezen, dat deze ruimte laat voor aanpassing aan met de tijd ver anderende behoeften. Ook is het niet direct nodig haar in een wet te verankeren. Herziening indien gewenst, behoeft dan niet op grote be zwaren te stuiten. Ter bepaling van de huidige doelstelling van het Nederlandse kadaster lijkt het ons nuttig uit te gaan van het doel dat men bij de oprichting

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 10