167 c. met de vergelijking van Laplace en lengtevoorwaarden, waarbij astronomische en basismeting foutloos zijn verondersteld; d. volledige aansluiting. Een korte beschouwing van de in een staatje aangegeven resultaten van deze vier berekeningen besluit dit artikel. L. Steam, Iterative solutions of normal equations. Na met behulp van matrices-rekening de oplossing van een stelsel normaalvergelijkingen te hebben aangegeven, wijst de schrijver op de mogelijkheid de termen van de resulterende reeks te kunnen vinden zonder de inverse matrices te moeten berekenen. Deze methode geeft als eerste benadering van de onbekenden de eerste term van de reeks. Voor de verdere oplossing wordt de methode van Seidel gevolgd. Hierbij is de convergentie van de reeks sterk afhankelijk van het meer of minder domineren van de elementen van de hoofddiagonaal van de matrix van de coëfficiënten. Een tweetal uitgewerkte voorbeelden toont dit op duidelijke wijze. Een moeilijkheid voor iedere trapsgewijze oplossing van een stelsel normaal vergelijkingen is het vinden van een goede eerste benadering, waardoor sterk de snelheid van de methode wordt beïnvloed. In vele gevallen is een rechtstreekse oplossing, b.v. volgens de methode van Doolittle, te prefereren boven een successieve benadering. F. Delhomme, Note sur tin materiel pour la determination et la conservation de l'heure. Hier wordt het toestel besproken voor tijdbepaling met behulp van onafgebroken tijdseinen van het station WWV. Door mogelijke sto ringen in de ontvangst kan ook hier de chronometer niet gemist worden. Langs electrische weg wordt een stemvork in trilling ge bracht. Aan deze stemvork aangebrachte electromagneten leveren de stroom voor aandrijving van een synchroonmotor. De as hiervan maakt één omwenteling per seconde. Een verdeling, aangebracht op een aan deze as bevestigde schijf geeft t.o.v. een vaste index de 0,01 seconden aan. Een wijzer, verbonden aan een tweede as, wijst op een schaalverdeling de seconden aan. Door middel van een chrono pilote" is dit systeem te controleren en te corrigeren. De aflezing op de ver delingen op het moment van het, door de tijdseinen opgewekte, flikke ren van een lamp, geeft nu de tijdcorrectie. Op mechanische wijze is hier de omzetting zonnetijd-sterretijd verwezenlijkt. Voor het opnemen van een tijd van waarneming geldt ook: ie. lees de onderdelen van de seconde af op de bewegende schijf op het moment van het flikkeren van de lamp; 2e. noteer de stand van de wijzer. Deze wijzer kan maximaal 10 sec stilgehouden worden. De verwezenlijking van het geheel wordt met enige foto's en sche matische .figurenl verduidelijkt. Tenslotte! geeft de schrijver een beschrijving en de resultaten van enige proeven ter bepaling van de gang van de chronometer en de in wendige kwaliteiten van het toestel. M. Haarsma.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 115