168 Zeitschrift für Vermessungswesen, 1952/11, biz. 340. H. Lachner over metingen bij aanleg stuwmeer Rosshaupten in de Lech. De Lech stroomt Noordwaarts door Beieren, door Augsburg. In zijn dal, niet ver van de Tiroolse grens, werd het stuwmeer gevormd. Ren stuw dwars door de rivier, tunnels aan weerszijden voor water afvoer, electrische centrale. Het puntennet werd aangesloten aan twee punten van het landelijke driehoeksnel;met twee andere punten van dit net werd een vierhoek gevormd, die zelfstandig werd vereffend met aanhouding van de coördinaten van de eerste twee punten. De lengtemaat voor het werk werd afgestemd op die van het net door basismeting hiermee. Voor latere toepassing werden de verschillen met de twee andere punten vereffend, niet voor het werk. In Februari 1951 begon de tunnelbouw. Doorslagfout 3,6 bij 1 cm. Doorslagfout tunnel andere kant rivier 2 bij x cm. Ervaringen: De belangrijkste factor bij dergelijke werkzaamheden is de tijd. Wat vandaag nog gemakkelijk gemeten kan worden, eist morgen de grootste moeite. Voornaamste principegrote zorgvuldig heid, inschakeling van snelle en onafhankelijke controles. Overdreven nauwkeurigheid betekent veelal onherstelbaar tijdverlies. De hoofdpunten werden verzekerd met betonpijlers, waarop instru menten en signalen konden worden gesteld. Grote voordelen boden in beton bevestigde verzekeringsmerken, omdat de meeste pijlers door het werk verdwenen. Dikwijls moesten onmiddellijk resultaten aan de aannemersfirma's geleverd worden. Hierbij deed de kleine Curta-rekenmachine goede diensten zij voldeed aan bijna alle eisen en kon bij ieder werk in veilige verpakking in de zak worden meegenomen. Allgemeine Vermessungsnachrichten, 1953/1 blz. 2. Prof. W. Kaestner geeft in zijn artikel Gitterstrahlen een methode om bij een rondmeting met een theodoliet naar een op het standpunt onzichtbaar punt de richting af te leiden door middel van een hulpmeting analoog aan de methode van de gebroken richting en wel door middel van een ketting van driehoeken die standpunt en richtpunt verbindt en waar van alle hoeken gemeten worden. In die ketting kan dan de richting standpunt-richtpunt worden berekend. Van deze verbindende ketting is slechts nodig kennis van de verhouding van de zijden. De ketting wordt vereffend door oplossing van een stelsel korrelatenver- gelijkingen waarvan de coëfficiënten direct kunnen worden opge schreven volgens een aangegeven regel. Het is, zegt schrijver, geen patentoplossing, maar een middel te meer, waarvan de toepassing afhangt van plaatselijke omstandigheden en overwegingen van econo mische aard. Goede centrering is nodig. Schweizerische Zeitschrift für Vermessung, Kulturtechnik und Phoiogrammetrie, 1953/1 blz. 8. H. Kasper bespreekt een methode om punten te interpoleren in krommen bij wegen voor snelverkeer, waarvan een aantal met gelijke boogafstanden op het terrein zijn uit-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 116