70 (plus één voor de dienst der ruilverkaveling) hoewel deze inkrim ping reeds was begonnen vóór de instelling van hoofden van bureau, kon door overdracht van een gedeelte der leiding aan laatstgenoem den het aantal ingenieurs-verificateur verder worden teruggebracht (zie tabel) 5. de invoering van de tekenbureau's en de chefs de bureau in 1939; voordien werd aan elke landmeter een tekenaar toegevoegd, die haast uitsluitend werkzaamheden voor die bepaalde landmeter had te verrichtendoor de instelling van de tekenbureau's werd een betere taakverdeling beoogdde afwerking van de metingen werd onder toezicht van het hoofd van het bureau in handen gegeven van de chef de bureaude landmeter bleef verantwoordelijk voor de metingen en de toepassing ervan op het tekenbureau 6. de afsplitsing van een aparte dienst voor buitengewoon landmeet kundig werk, die op 1 Januari 1941 plaats vond; de motivering voor de oprichting van deze dienst luidde (brief van de secretaris-gene raal, begeleidende de resolutie van 25 October 1940 nr. 165) „De gestadige toeneming van het aantal ruilverkavelingen en het belang van een snelle uitvoering van andere cultuurtechnische werken doen de behoefte ontstaan aan een organisatie welke in korte tijd een grote hoeveelheid landmeet kundig werk zou kunnen ten uitvoer brengen. Dit werk zou op een andere leest geschoeid kunnen zijn dan dat van de landmeetkundige dienst van het kadaster, doch het is vanzelfsprekend van groot belang, dat het te verrichten meetwerk tegelijkertijd dienstbaar wordt gemaakt aan de belangen van het ka daster. Daarnevens zal af en toe tijd beschikbaar kunnen worden gesteld voor partiële hermetingen, op het belang waarvan ik U niet zal behoeven te wijzen" gold het eerste motief als het meest belangrijk tijdens de bezetting, na de bevrijding trad het tweede meer en meer op de voorgrond, zo dat de dienst voor buitengewoon landmeetkundig werk thans beter genoemd zou kunnen worden „Hermetingsdienst van het Kadaster" de bureau's voor buitengewoon landmeetkundig werk kunnen op rendabeler wijze grote werken uitvoeren en sneller en gemakkelijker worden ingeschakeld voor dit werk dan de gewone dienst 7. de rationelere werkmethoden, waaronder gerangschikt kunnen worden a. de mechanische reproductie, op willekeurige schalen, van kaart materiaal b. het gebruik van fotogrammetrie in daarvoor geschikte terreinen c. het gebruik van snelle en comfortabele middelen van vervoer; 8. de samenwerking met andere diensten, zoals de gemeentelijke land meetkundige bureau's, de meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat, de Nederlandse Heidemaatschappij, de Nederlandse Spoorwegen, waardoor getracht wordt dubbel meten te voorkomen; deze samen werking, mogelijk geworden door een meer algemeen gebruik van de gegevens van de Rijksdriehoeksmeting, is, van kadastraal stand punt bekeken, nog niet ten volle bevredigend 9. de opheffing van het te kleine en daardoor niet goed organiseerbare kantoor te Appingedam, dat in 1946 verenigd werd met het bureau te Groningen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 18