77 metingen. Welke normen deze commissie voor het onderzoek aanlegt, is echter bij opleiders noch bij opgeleiden precies bekend. Zij die aan het onderzoek voldeden werden in het genot gesteld van de hiervoor genoemde toelage en verkregen na i October 1945 de titel van technisch ambtenaar ie klasse. Bij de invoering van het Bezoldi gingsbesluit 1948 werd deze titel gewijzigd in die van landmeetkundig ambtenaar-A. De metende tekenaars hebben evenals de sinds 1939 ingevoerde chefs de bureau een tijd lang een hogere eindrang gehad dan de kan toortekenaars. Thans is deze eindrang voor allen bereikbaar gesteld (examenbeschikking d.d. 8 Augustus I951)- Aanvankelijk was en is ook thans nog de metende tekenaar in hoofdzaak werkzaam bij de dienst der ruilverkaveling en die voor buitengewoon landmeetkundig werk. Na een onderbreking van jaren zijn deze krachten in beperkte mate ook weer ingeschakeld bij de gewone dienst. Hun aantal zal overeenkomstig de toelichting op de Rijksbe groting voor het dienstjaar 1952 worden uitgebreid tot ongeveer 40. De studiecommissie-Hof (1946) heeft het aantal metende tekenaars dat bij de gewone dienst geplaatst kan worden, eveneens op 40 geschat de landmeters van het kadaster hebben in de uitslag van de door de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde in 1949 ingestelde enquête dit aantal echter op 24 getaxeerd (blz. 111). Omdat de wijze van opleiding voor de velddienst niet iedereen be vredigde en doordat menige bij het kadaster opgeleide hulpkracht te velde naar andere diensten of instellingen overging, werden enige pogingen gedaan om tot een betere opleiding te komen. a. De commissie-Fortuin, samengesteld door de Vereniging voor Ka daster en Landmeetkunde, onderzocht in 1934 de mogelijkheid tot het afnemen van een examen voor landmeetkundig assistent. Het initiatief van genoemde vereniging leidde tot niets, maar werd later overgenomen door de in 1936 opgerichte Nederlandse Landmeet kundige Federatie. Deze stelde een examen voor landmeettechnicus en later ook voor tekenaar en rekenaar in, waarvoor in de jaren 1943, 1944/5, 1946, 1947, 1948, 1949, 1950 en 1951 van de ongeveer 200 candidaten 72 slaagden. Een opleiding voor dit diploma ont breekt nog steeds, hoewel die van het Polytechnisch Bureau Neder land te Arnhem en de Leidse Onderwijsinstellingen hiervoor wel kunnen dienen. b. Enige landmeters te Eindhoven organiseerden in 1945, toen nog slechts het zuidelijk deel van ons land was bevrijd, tijdelijk een cursus voor opleiding van middelbaar landmeetkundig personeel. c. De Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster pu bliceerde haar wensen voor opleiding voor de velddienst in een rap port van 15 Januari 1947. d. De drie samenwerkende bonden van overheidspersoneel gaven in September 1949 een program van actie uit.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 25