80 diploma van een der volgende scholenl'École polytechnique, l'École nationale des ponts et chaussées, l'École nationale supérieure des mines, l'École normale supérieure (section des sciences), l'École cen trale des arts et manufactures, l'École supérieure de mines de St. Etienne, l'École navale, l'École nationale supérieure d'aéronautique, l'Institut nationale agronomique, l'École supérieure d'électricité. Bovendien worden toegelaten zij die de rang van officier in het leger hebben bereikt en de ingenieurs en de adjunct-ingenieurs met meer dan vier dienstjaren die de leeftijd van 45 jaar niet hebben over schreden. Na dit vergelijkend examen moet de adjunct-inspecteur een stagetijd van twee jaar doormaken, gedurende welke tijd speciale cursussen gegeven worden, voornamelijk gericht op de werkzaamheden te velde. De cursussen worden afgesloten met een vakexamen. 2. Ingenieursgroep. Tot het vergelijkend examen voor adjunct-ingenieur worden - overeenkomstig art. 15 van het decreet van 23 Maart 1943 toegelaten candidaten die in het bezit zijn van een der volgende diploma's: bac- calauréat de l'enseignement secondaire, diplome de l'enseignement su périeur, diplome de géomètre-expert délivré par le Gouvernement (ou certificat d'admission a l'examen final pour l'obtention de ce diplome), diplome d'ingénieur-géomètre de l'École spéciale des travaux publics, du batiment et de l'industrie, diplome d'ingénieur des arts et métiers, diplome de la section des ingénieurs-géomètres de l'École technique de Strassbourg, of met succes aan het toelatingsexamen van een der reeds hiervoor bij de adjunct-inspecteurs genoemde scholen of van „l'École spéciale militaire" hebben voldaan. Tevens worden toegelaten degenen die de rang van officier in het leger hebben bereikt en voorts de landmeetkundige ambtenaren mee meer dan vier dienstjaren die ouder dan 25 en jonger dan 40 jaar zijn. Gedurende de stagetijd van twee jaar volgen de adjunct-ingenieurs- op-proef speciale cursussen die in het bijzonder betrekking hebben op de velddienst. De cursussen worden afgesloten met een vakexamen. 3. Groep lager personeel. De lagere ambtenaren worden eveneens uit de vrije maatschappij ge- recruteerd en geselecteerd door middel van een vergelijkend examen. De candidaten, wier leeftijd tussen 18 en 30 jaar moet liggen, worden eerst een jaar op proef aangenomen, waarna voor elke afzonderlijke functie rekenaar, tekenaar of landmeetkundige een apart vak examen wordt afgenomen. De adjoint-principal" wordt na een proeftijd van twee jaar door een vergelijkend examen geselecteerd uit het lagere personeel dat minstens tien dienstjaren bezit. Behalve voornoemde functionarissen in overheidsdienst werken in Frankrijk zeer vele particuliere landmeters. Zij oefenen een vrij beroep uit en heten „géomètre-expert" of „géomètre-expert D.P.L.G. (diplömé par le Gouvernement)". Zij hebben opnemers (opérateurs-géomètres) in dienst en werken behalve voor particulieren ook voor de Staat.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 28