81 Gelijk bekend is het Franse kadaster evenals het Belgische uitsluitend belastingkadaster gebleven. b. België I. Algemeen overzicht. In tegenstelling tot ons land neemt de particuliere landmeter in België een belangrijke plaats in. In 1936 is zijn positie voor het laatst wettelijk geregeld. Hij heet landmeter-deskundige (geometre-expert immobilier) of wel landmeter-schatter van onroerende goederen. Het diploma van landmeter-deskundige wordt uitgereikt door de Staat, nadat voldaan is aan een in twee gedeelten gesplitst examen. Om aan dit examen te kunnen deelnemen moet men een officieel gecontro leerde stagetijd van twee jaar aan een landmeetkundig bureau achter de rug hebben en in het bezit zijn van het einddiploma van een middel bare school, dan wel aan een daartoe speciaal ingestelde schiftingsproef hebben voldaan. Het beroep van landmeter kan op drie wijzen worden uitgeoefend a. als particulier landmeterhun aantal is bij benadering 2000 b. als ambtenaar; hiervan zijn ongeveer 450 bij het kadaster en 300 bij andere overheidsdiensten werkzaam c. als employé op een landmetersbureau of bij een particuliere maat schappij in de koloniën of in de mijnenhun aantal is ongeveer Uit de „Compte-rendu officiel du Vllme 'Congrès International des Géomètres" (Lausanne 1949) blijkt op blz. 487 dat, ondanks de wettelijke regelingen ten aanzien van het landmetersdiploma, in België de waardering voor het beroep achteruit gaat, doordat in dit land in het algemeen genomen de techniek minder in aanzien is dan de admi nistratie. Hierdoor en door allerlei andere oorzaken is het aantal candi- daten te gering, is er gebrek aan vakliteratuur en is het onderwijs, dat niet universitair is, onvoldoende. Sinds 1936 zÜn in een tijdvak van elf jaar ongeveer 230 landmetersdiploma's uitgereikt, hetgeen te weinig is om de verschillende vacatures in en buiten het kadaster te vervullen. 2. Het kadaster. Het kadaster in België vormt een der vijf administraties van het Departement van Financiën. Deze worden elk bestuurd door een directeur-generaal, behalve de administratie van het kadaster, die een directeur van administratie aan het hoofd heeft. België is kadastraal ingedeeld in 9 provincies, elk onder leiding van een provinciale directie (I.V.), welke directie rechtstreeks staat onder het hoofdbestuur. Deze provinciale directie bestaat uit twee diensten a. een dienst voor grote werkenvernieuwing van plans, aansluitingen aan het Rijksdriehoeksnet, grote opdrachten van gemeentebesturen, enz. (in Nederland B.L.W. en R.D.) De gegevens zijn ontvangen van de heer L. Marstboom, landmeter-stedebouw- kundige bij het Ministerie van Openbare Werken te Brussel.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 29