83 en dat van de assistent 4100 tot 7300. Deze salarissen zijn thans verhoogd met een duurtetoelage van 20 De opleiding tot landmeter. De candidaat-landmeters moeten na hun algemene vorming aan een gymnasium, afdeling B, die in Luxemburg 7 jaren duurt, minstens 2 jaar geodesie aan een buitenlandse hogeschool gestudeerd hebben, alvorens zij worden toegelaten tot een theoretisch examen voor land meter. Een diploma van een hogeschool wordt hiervoor niet vereist, terwijl het minimum van 2 jaar is aangehouden, omdat in die tijd de titel van geodetisch-ingenieur aan een hogeschool in Frankrijk kan worden behaald. Om tot de Franse hogescholen te worden toegelaten moet men echter eerst een toelatingsexamen doen, waarvoor men ge woonlijk pas slaagt, nadat men reeds 1 of 2 jaar als „Freischüler" aan de hogeschool heeft gestudeerd. In plaats daarvan volgen de meeste candidaat-landmeters, alvorens zij in het buitenland gaan studeren, eerst een cursus van een jaar aan de „Cours supérieur" in hun eigen land. De meesten van hen studeren thans aan de universiteit te Lausanne, waar zij na 2 >4 jaar het diploma van „Geometer" kunnen verkrijgen; anderen volgen een studie van 8- semesters (4 jaren) aan de Techni sche Hogeschool te Zürich of aan hogescholen in Duitsland. Degenen die een hogeschooldiploma bezitten, zoals dat van „Geo meter" der universiteit te Lausanne of dat van ingenieur van de hoge school te Parijs of Zürich of van enige technische hogeschool in Duitsland, zijn in Luxemburg vrijgesteld van het theoretisch examen voor landmeter. Wel moeten zij zich na 2 jaar practijk bij het ka daster onderwerpen aan het practisch examen voor landmeter. Zij die geen diploma van een universiteit of hogeschool bezitten moeten aan beide examens deelnemen. Opleiding van het lagere personeel. De assistenten (commis-topographes) moeten het gymnasium hebben doorlopen, gedurende 3 jaren practisch bij het kadaster werkzaam zijn geweest en voldaan hebben aan 2 examens, alvorens zij als zodanig worden aangesteld. Zij verrichten bijna uitsluitend bureauwerkzaaril heden, die bestaan in het uitvoeren van alle berekeningen en het bij werken van plans. Te velde worden deze ambtenaren slechts af en toe tewerkgesteld en dan nog zo goed als alleen bij de triangulatie. De tekenaars moeten minimaal een schoolopleiding van 4 jaar aan een gymnasium hebben gevolgd. Zij worden als tekenaar aangesteld nadat zij aan 2 examens met succes hebben voldaan. d. Duitsland De elf Duitse staten hebben alle hun eigen kadastrale diensten, die onderling zodanig verschillen, dat geen beschrijving van hei Duitse kadaster als één enkele dienst mogelijk is. De Commissie heeft zich De gegevens over dit land zijn verstrekt door de heer W. Ufer, Regierungs- und Vermessungsrat te Aken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 31