84 daarom moeten beperken tot de diensten van een paar staten, i.e. Noord-Rijnland-Westfalen en Nedersaksen, die bovendien wat hun organisatorische indeling en werkwijzen betreft het meest met de Nederlandse landmeetkundige dienst overeenkomen. Het personeel dat in deze twee staten op de 112 resp. 68 bureau's van de gewone dienst van het kadaster werkzaam is bestaat uit Noord-Rijnland Nedersaksen Westfalen Vermessungsrate 120 101 Vermessungsinspektoren 340 250 overig personeel 1080 750 Onder dit personeel is niet begrepen dat van de centrale kadastrale leiding, dat van de vernieuwingsdienst der grondbelasting en dat van de dienst der ruilverkaveling. Laatstgenoemd personeel ressorteert bovendien niet onder het Ministerie van Financiën, zoals dat van de andere landmeetkundige diensten, maar onder het Ministerie van Landbouw. De Vermessungsrat is, wat zijn opleiding betreft, geheel vergelijk baar met de Nederlandse landmeter van het kadaster. Voor de oplei ding van deze functionaris wordt vereist 1. het eindexamen van een gymnasium of van een andere middel bare school 2. zes maanden practijk bij een landmeetkundige dienst 3. de studie van acht semesters (vier jaren) aan een technische hoge school met het einddiploma van Diplom-Ingenieur 4. 33 maanden practische scholing als Vermessungsreferendar bij 7 verschillende diensten, in het bijzonder bij het kadaster, de cul tuurtechnische dienst en de topografische dienst 5. staatsexamen voor de hogere landmeettechnisch-administratieve dienst, waarna de Vermessungsingenieur benoemd kan worden tot Vermessungsrat. De Vermessungsinspektor is een soort M.T.S.er, voor wie de vol gende opleidingen en examens worden vereist 1. de onderbouw (mittlere Reife) van een gymnasium of van een andere middelbare school, hetgeen vergelijkbaar is met het Ne derlandse Ulo-onderwijs; 2. 3 jaar practijk als leerling-Vermessungstechniker 3. de studie van 4 semesters (2 jaren) aan een vakschool (Staats- bauschule) met het diploma van Ingenieur für Vermessungstech- nik 4. 2y? jaar practijk als Vermessungsinspektoranwarter bij verschil lende overheidsdiensten, in het bijzonder bij het kadaster; 5. het examen voor Vermessungsinspektor. Tot de taak van de Vermessungsinspektor behoort: 1. het verrichten van opmetingen, in het bijzonder van de supple- toire metingen, waaronder ook begrepen is het opmaken van de processen-verbaal der grensaanwijzingentrigonometrische me-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 32