89 Aan een landmeter 2e klasse bestaat geen behoefte en voor te ge ringe toevloeiing van landmeters behoeft geen vrees te bestaan. Het beloofde reglement betreffende de opleiding en de examen eisen voor Vermessungstechniker, dat in 1935 door de regering werd uitgevaardigd, bepaalde, dat de practische opleiding 4 jaar zou duren met een theoretische cursus van 4 weken in het eerste jaar en van 7 weken in de daarop volgende jaren. De opleiding was weliswaar geen middelbaartechnische, maar ging toch ver uit boven die van de bestaande hulpkracht. Als gevolg van deze eisen stelde de „Gewerbe- schule Zürich" een opleidingscursus voor het theoretische gedeelte in. De practische scholing vond plaats aan de landmeetkundige bureau's. Het reglement „Weisungen betreffend die Verwendung des Per sonals bei Grundbuchvermessungen", dat in 1933 van kracht werd en dat een belangrijke beperking van de werkzaamheden van de Tech- niker inhield, veroorzaakte opnieuw ontevredenheid in de vereniging van „Vermessungstechniker". Na enige jaren een nutteloze strijd gevoerd te hebben, richtte deze vereniging zich tenslotte in 1942 opnieuw op energieke wijze tot de Bondsregering met het verzoek de „Weisungen" van 1933 op te heffen en aan de landmeter zelf de beslissing over te laten, welke werkzaam heden door het toegevoegde personeel kunnen worden uitgevoerd. Hoe wel ook dit verzoek weer werd afgewezen, had het toch tot resultaat, dat de regering aan de „Vermessungsdirektor" opdroeg een nieuw ontwerp voor de exameneisen en de „Weisungen" samen te stellen. De resultaten van de reglementen die in de jaren 1946 tot 1947 uit dit ontwerp ontstonden en waarvan de voornaamste inhoud in de hier toegevoegde bijlage is weergegeven, zijn thans zodanig, dat zij geheel aan de practijk voldoen en het grootste deel van de landmeters bevre digen. Zij kunnen als volgt worden samengevat Voor het examen van de nieuw ingevoerde rang van tekenaar (bij lage 1, blz. 92) wordt vereist een diploma van een middelbare onder wijsinrichting, ongeveer gelijkstaand met de Nederlandse driejarige H.B.S. of Mulo-B, een vierjarige leertijd aan een landmeetkundig bureau met een jaarlijkse cursus van 4 of 7 weken aan een vakschool. De recrutering van de Techniker uit de tekenaars wordt voor de me tingen van het grondboek de meest gewenste vorm geacht Om te zorgen dat slechts de bekwaamste tekenaar zich ontwikkelt tot volledig Techniker, zijn de af te leggen examens voor deze laatste rang verdeeld over enige jaren en zijn de exameneisen hoog gesteld. Bovendien kan men pas na 5 jaren practijk als tekenaar tot het examen worden toe gelaten. Plet gehele examen voor Vermessungstechniker (bijlage 2, blz. 93) is verdeeld in 7 vakken, waarvan de candidaat per jaar slechts in ten hoogste 2 examen mag doen. Van de 106 werkzaamheden die in de nieuwe „Weisungen" van Bij sommige gemeenten zijn de meetdiensten nog aangevuld met een weg en waterbouwkundige, die een M.T.S. diploma heeft en daarna nog een opleiding heeft genoten aan een landmeetkundig bureau. Dit geldt ook voor particuliere bureau's die zich veel bezig houden met ruilverkaveling en grondverbetering.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 37