97 k. Bijhouding. Detailmeting. T. i Voorbereiding ten kantore. L. 2 Onderhandelingen met partijenafpaling van de nieuwe grenzen. T. 3 Toezicht op de verzekering van veelhoeks- en grenspunten. L. 4a. Vaststelling van de plaats van te vervangen of nieuwe veelhoeks- en grenspunten; aanvulling van het veelhoeksnet. V. 4b. Dezelfde werkzaamheden in afgelegen gebergten. V. 5 Meting van herplaatste of nieuwe veelhoeks- en grenspunten. V. 6 Meting van nieuwe eigendomsscheidingen en gebouwen. T. 7 Periodieke meting van nieuwe gebouwen en van veranderingen aan gebouwen. T. 8 Kaarteren van de veranderingen op het werkplan. V. 9 Grootteberekening. T. 10 In inkt zetten van de veranderingen. V. li Opmaken van de staat van veranderingen en wijziging van de registers. L. 12 Controle op de kaartering, berekening en overige werkzaamheden. T. 13 Bijwerking van de veranderingen op de kopieën van plans en in de registers. Overzichtsplan. T. 14 Opmaken van de bijwerkingscalque. T. 15 Bijwerking van de gekleurde calques voor vermenigvuldiging van het overzichtsplan. Kopieën van plans voor de spoorwegen. T. 16 Opmaken van bijwerkingscalques op de schaal van het grondboekplan voor de dienst der spoorwegen. g. Samenvatting buitenlandse kadasters In Frankrijk en België, waar het kadaster uitsluitend een fiscale instelling is, wordt voor geen enkele functie in de landmeetkundige dienst een academische opleiding vereist. In tegenstelling hiermee staan de overige hier bestudeerde landen, waar het kadaster mede of uitsluitend is gericht op de eigendoms administratie en waar de hogere rangen alle zijn bezet door academisch gevormd personeel. Van deze landen is Luxemburg het enige land, waar bijna alle metingen door academici worden uitgevoerd. In Zweden en Zwitserland verrichten academici eveneens de veldwerkzaamheden, maar zij worden daarbij, onder hun leiding en verantwoordelijkheid en met inachtneming van daarvoor nauwkeurig opgestelde voorschriften, geassisteerd door lagere krachten. In Duitsland, waar de academicus uitsluitend een leidende functie heeft, zijn bijna alle veldwerkzaam heden overgelaten aan lager personeel. De personeelsbezetting in de diverse landen wordt in onderstaand tabellarisch overzicht weergegeven. Hieraan is ter vergelijking toege voegd het personeel van de Nederlandse landmeetkundige dienst met inbegrip van dat van de dienst voor buitengewoon landmeetkundig werk en de Rijksdriehoeksmeting. De toevoeging van laatstgenoemd per soneel is voor de juiste vergelijking noodzakelijk, omdat in de meeste landen de bijhoudingsdienst en de vernieuwingsdienst niet afzonderlijk zijn gesplitst. Directe vergelijking van de personeelsbezetting is in het overzicht vergemakkelijkt door de personeelsaantallen per millioen inwoners en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 45