100 per iooo km2 bodemoppervlakte weer te geven. In de laatste twee kolommen zijn bovendien aangegeven de personeelskosten uitgedrukt in aantallen landmeters, eveneens per millioen inwoners en per ge noemde oppervlakte-eenheid. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de vergelijking voor Zwitser land niet opgaat, omdat de landmeetkundige bureau's in dat land veel meer werkzaamheden uitvoeren dan alleen voor het kadaster als zodanig worden vereist. Zie noot e op het tabellarisch overzicht. D. PERSONEELSFORMATIES BIJ ANDERE LANDMEET KUNDIGE DIENSTEN IN NEDERLAND Gedurende de laatste decennia zijn in ons land enige niet-kadastrale landmeetkundige diensten ingesteld, o.a. door verschillende grote ste den, de Rijkswaterstaat, de Nederlandse Spoorwegen en de Neder landse Heidemaatschappij. Over de meetdienst der Nederlandse Spoorwegen heeft de Com missie geen gegevensover de gemeentelijke landmeetkundige bureau's werden de inlichtingen hoofdzakelijk verstrekt door de gemeenten Rotterdam en Amsterdam. a. De gemeentelijke landmeetkundige diensten De oudste gemeentelijke landmeetkundige dienst in Nederland, die van de gemeente Amsterdam, is ongeveer vijenzeventig jaar geleden ingesteld. Na Amsterdam volgden andere grote steden en in de laatste tijd gaan ook de middelgrote steden met 100.000 a 150.000 inwoners meer en meer tot het instellen van een eigen en afzonderlijke landmeet kundige dienst over. De taak van deze diensten die weliswaar voor elke gemeente niet precies dezelfde is kan het best naar het voorbeeld van Rotter dam worden omschreven. Deze omvat 1. Het vervaardigen, bijwerken en uitgeven van zogenaamde platte gronden op verschillende schalen van de gehele gemeente of van een gedeelte ervan. 2. Het vervaardigen en bijhouden van plans ten behoeve van de ge meentelijke technische diensten. Onder deze plans worden begrepen de kopieën van kadastrale plans, de kaarten van de gemeentelijke eigendommen en de wijkkaarten, waarop worden aangegeven de figuratie en benamingen van straten en plantsoenen, alsmede de huisnummering. 3Het uitvoeren van metingen en het vervaardigen van kaarteringen zogenaamde ondergronden voor de nadere uitwerking van uit breidingsplannen en kunstwerken, voor het vaststellen van rooi lijnen en verbetering van wegen, enz. 4Het uitwerken van uitbreidingsplannen en het verstrekken van bouwmaten. De hoofdgegevens van de uitbreidingsplannen worden verstrekt door de dienst van stadsontwikkeling; de nadere uit werking hiervan wordt door de landmeetkundige dienst rekenkundig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 48