106 waartoe echter ook behoren de ambtenaren van de waarborg, van de Rijksaccountantsdienst en van de hypotheekkantoren. Als de meest karakteristieke kenmerken van de personeelsformatie van de algemene dienst zoals die zijn te vinden in het Ambtenaren- besluit Belastingdienst, het K.B. betreffende de opleidingen en examens, de Examenbeschikking en de Instructie Rijkscursussen kunnen worden genoemd: a. Een scherpe scheiding tussen de groepen met een wetenschappe lijke opleiding (de inspecteurs- en de accountantsgroep) enerzijds en de groepen met een zuivere vakopleiding anderzijds. Alleen de ontvangersrang is voor het personeel van beide groepen bereik baar. b. Een zeer groot aantal rangen. Deze zijn bijvoorbeeld voor de inspecteursgroep: candidaat-surnumerair, surnumerair in tijde lijke dienst, surnumerair, inspecteur, hoofdinspecteur-titulair, hoofd van een der grootste inspecties, directeur, alle met de toe voeging „van 's Rijks Belastingen" (totaal 8 rangen) het overige personeel van de bureaudienstadspirant-schrijver (op arbeids contract), schrijver (ambtenaar), schrijver A, adjunct-commies- titulair, hoofdschrijver, adjunct-commies, commies-titulair, con troleur, controleur A, hoofdcontroleur, hoofdcontroleur A, com mies, commies-secretaris, hoofdcommies, hoofdcommies-secreta ris, ontvanger, hoofdontvanger-titulair, hoofdontvanger (totaal 18 rangen). c. Recrutering uit de vrije maatschappij geschiedt voor slechts enkele aanvangsrangen, zoals adspirant-schrijver, tijdelijk hulpcommies op arbeidscontract voor de actieve dienst, candidaat-surnumerair voor de inspecteursgroep en adjunct-accountant voor de accoun tantsgroep. Aanstelling in de hogere rangen heeft behoudens enkele uitzonderingen, waarvoor naar punt d wordt verwezen steeds plaats door promotie uit de lagere rangen. Bij de aanneming van nieuw personeel en ook bij promotie wordt niet alleen aandacht geschonken aan diploma's en vakbekwaam heid, maar ook terdege gelet op de persoonlijkheid van de candi- daat en zijn geschiktheid voor het ambt. d. De opleiding voor het merendeel der vakexamens ook de vor ming van het hoger personeel (Belastingacademie) wordt ge heel door de dienst zelf verzorgd. Opleiding van Rijkswege ge schiedt voor de volgende ambten 1. surnumerair in tijdelijke dienst 2. surnumerair in vaste dienst; Sontvanger; 4. controleur 5. verificateur; adjunct-commies-titulair; 7. adjunct-commies; 8. commies 9. grenskommies 10. assistent.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 54