107 Elke opleiding wordt afgesloten door een examen. Deelneming aan een opleiding kan verplicht worden gesteld, hetgeen over het algemeen slechts wordt toegepast voor de jonge ambtenaren. Het personeel van de inspecteursgroep, dat zijn opleiding aan de Belastingacademie ontvangt, kan hoewel van deze mogelijkheid niet veel gebruik wordt gemaakt ook worden aangevuld met meesters in de rechten, candidaat-notarissen en doctorandi in de economische wetenschappen, die dan aan een apart examen voor inspecteur moeten deelnemen. Behalve deze uitzondering worden ook de accountants niet door het Rijk opgeleid. In de aanvangsrang van adjunct-accountant zijn nl. be noembaar personen die reeds in het bezit zijn van het diploma vijf jarige H.B.S. en acte M.O. boekhouden of van gelijkwaardige diploma's. Terwijl voor de aanvangsrangen van de personeelsgroepen met een wetenschappelijke opleiding een einddiploma van een middelbare school is vereist, is voor die van het overige personeel geen enkel diploma verplicht. Om tot de rang van ontvanger op te kunnen klimmen be hoort laatstgenoemd personeel echter wel in het bezit te zijn van een diploma vijfjarige H.B.S. of van een daarmee gelijkstaand diploma of voldaan te hebben aan een daartoe speciaal ingesteld talenexamen in Frans, Duits en Engels. Van dit laatste examen kan in bijzondere gevallen vrijstelling worden verleend. e. Opmerkelijk zijn de goede promotiekansen voor het lager perso neel, in het bijzonder voor diegenen die uitmunten door ijver, ambitie, wilskracht en studiezin. Ook voor de minder begaafden of gelukkigen is bij een behoorlijke plichtsbetrachting een bevredi gende carrière weggelegd. Het taakonderzoek (zie hiervoor de volgende alinea) is hier veelal het middel om deze personen te brengen op de plaats die hun op grond van hun dienstprestatie toekomt. Voor bevordering worden de candidaten onderworpen aan: i) een onderzoek of 2) een examen of 3) een taakonderzoek. ad 1. Een onderzoek wordt in hoofdzaak gehouden om de candi- daat te beoordelen op zijn geschiktheid voor een bepaald ambtof hij bijvoorbeeld leiding kan geven, organisatiever mogen bezit, enz. ad 2. Bij een examen wordt de candidaat getoetst op zijn be kwaamheid (zijn kennis, bedrevenheid, inzicht) voor een bepaald ambt. Een cursus wordt steeds afgesloten door een examen. ad 3. Bij een taakonderzoek heeft beoordeling plaats van de taak en de wijze waarop deze wordt verricht. In het Ambtenarenbesluit Belastingdienst worden de bevorderingen voorts geregeld door bepalingen waarvoor de uitdrukkingen 1) „zijn benoembaar" 2) „kunnen worden benoemd" en 3) „worden gekozen" worden gebruikt. Ad 1. wil zeggen: worden benoemd, tenzij ongeschikt of onbekwaam;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 55