113 prisma's, hoekmeetinstrumenten, afleesinrichtingen, waterpasinstrumenten, tachymeters. 2. Natuurkunde Onderwerpen uit de natuurkunde die voor een goed begrip van de sub i be doelde instrumenten niet gemist kunnen worden, in het bijzonder dus die over het licht. 3. Landmeetkundige berekeningen Vertrouwdheid met landmeetkundig rekenwerk in de bestaande kadastrale formulieren, de strenge vereffening van overtollige waarnemingen daarvan uitgezonderd. 4. Recht en voorschriften Kennis van het Burgerlijk Wetboek, de Wet op de Grondbelasting en andere wetten, besluiten en voorschriften, voorzover deze kennis gewenst is voor de uitoefening van de ambtelijke werkzaamheden. 5. 'Grondwerken Enige kennis betreffende het vervaardigen en lezen van werktekeningen, lengte- en dwarsprofielen, het berekenen van afmetingen van wegen en water lopen, berekening van grondverzet. Practisch gedeelte 6. Detailmetingen Het volledig uitvoeren van alle voorkomende detailmetingen, het uitzetten van grenzen aan de hand van bestaande veldwerken, het uitzetten van cirkel bogen en overgangsbogen. 7. Het meten met hoekmeetinstrumenten Het meten van hoeken voor de opneming van veelhoeks- en driehoekspunten, excentrische opstellingen, centreringen, locale driehoeksmeting, het uitzetten van hoeken met de theodoliet, het herstellen van gestoorde punten, indirecte lengtemeting met de tachymetertheodoliet. 8. Waterpassen Het uitvoeren van een doorgaande waterpassing, het opnemen van lengte en dwarsprofielen en het uitvoeren van een kringwaterpassing. H. REORGANISATIE VAN HET HOGER ONDERWIJS. De Studiecommissie heeft ook kennis genomen van het rapport van de Staatscommissie tot Reorganisatie van het Hoger Onderwijs, inge steld bij K.B. van 11 April 1946, waarbij haar belangstelling in het bijzonder is uitgegaan naar de daarin vermelde baccalaureaatsstudie. De Staatscommissie was verdeeld in een aantal secties, die elk een eigen verslag uitbrachten, terwijl een algemeen rapport, bevattende de beschouwingen van de plenaire commissie, aan de rapporten van de verschillende secties voorafging. Het algemeen verslag pleit voor het invoeren van het baccalaureaats- examen aan het einde van een verkorte afgeronde studie, waarbij voor elke faculteit zal moeten worden nagegaan of de baccalaureaatsstudie mogelijk en wenselijk is. Uitgebreide beschouwingen hierover geeft het verslag van de Sectie B, „Verhouding Hoger Onderwijs tegen over Maatschappij en Wetenschap", maar het treft ons, dat de Sectie N, „Technische Wetenschappen", de kwestie van het baccalaureaats- examen niet aanroert, maar daarentegen zeer interessante beschou wingen levert over de wenselijkheid van een verkorte studie voor de constructie- en bedrijfsingenieurs, tegenover een langere studie vöor de speur- of researchingenieurs.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 61