115 nodig is. Het is derhalve gewenst, dat wettelijk de mogelijkheid wordt geschapen in bepaalde studierichtingen die zich daarvoor lenen, na een studie van ten hoogste drie jaren een afsluitend examen af te leggen, met andere woorden een opleiding in te voeren die vergelijkbaar is met de in de Angelsaksische landen bestaande „bachelors"'-opleiding. De Commissie staan hierbij twee mogelijkheden voor ogen: a. een korte, wetenschappelijke „vak"opleiding in de daarvoor in aanmerking komende faculteiten, en b. een korte, algemeen vormende opleiding. Ad. aVoor elke faculteit afzonderlijk zal moeten worden nagegaan of een dergelijke bachelorsopleiding mogelijk en wenselijk is. De Commissie meent dat speciaal in de natuurwetenschappen deze mogelijkheid moet worden geboden. Door haar wetenschappelijk karakter zal deze opleiding, die moet aansluiten op het voorbereidende hoger en middelbaar onderwijs, verschillen van bijvoorbeeld een opleiding aan een middelbare technische school of aan een middelbare landbouw school. Ad. bVoor het bekleden van een aantal functies zal een opleiding die met die van de „bachelor of arts" kan worden vergeleken en die tot op zekere hoogte de cultuuroverdracht van de ene generatie op de andere beoogt, van groot belang zijn. Een dergelijke studie zal met vrucht plaats vinden in/ de door de Commissie voorgestelde interfaculteiten. Deze studie zal o.a. geschikt zijn voor hen die bepaalde functies in de journa listiek willen bekledenvoor leraren aan kweekscholenvoor personen die een functie in de staf van een vakverenigingsbureau ambiërenvoor sommige maat schappelijke werksters en voor personen die een werkkring aan een volkshoge school zoeken. In al deze gevallen zal een relatief korte studie aan de universiteit en het leven in een universitair milieu de verruiming van blik kunnen geven, die deze mensen in hun toekomstige werkkring zo nodig hebben. Het examen dat na deze bovengenoemde verkorte studie wordt afgelegd waarvoor de Commissie de naam baccalaureaatsexamen voorstelt zal moeten worden beschouwd als een afsluiting, maar niet als een absoluut eindpunt. In de regel zullen degenen die dit examen hebben afgelegd, een werkkring in de maat schappij zoeken. Indien echter, hetzij tijdens of direct na afloop van de studie, hetzij nadat men reeds enige tijd practisch in de maatschappij werkzaam is geweest, behoefte bestaat aan verdere wetenschappelijke verdieping, moet de studie zonder belem meringen kunnen worden voortgezet. De opleiding zal een grotere maatschappelijke waardering vinden, wanneer aan het baccalaureaatexamen een titel wordt verbonden. Op grond hiervan wordt voorgesteld aan hen die dit examen na een algemeen vormende studie hebben afgelegd de titel B.A. (afkorting van Baccalaureus artium) te verlenen, en aan degenen die een verkorte afgeronde studie in een bepaalde faculteit hebben vol tooid, de titel B met aanduiding van de studierichting (bijvoorbeeld B phil., enz.). Deze titels worden achter de naam geplaatst. Door de mogelijkheid van een baccalaureaatsstudie komt de universiteit tege moet aan in de maatschappij levende behoeften. Verwacht mag worden, dat de volledige universitaire studie hieronder niet alleen niet zal lijden, maar dat het zelfs als een voordeel kan worden gezien dat velen voor wie de volledige studie te zwaar is, na het baccalaureaatsexamen de universiteit zullen verlaten, zodat hierdoor^ een zekere selectie plaats vindt. Als illustratie wordt gewezen op de situatie in de Angelsaksische landen, waar een zeer groot aantal bachelors een nuttige functie in de maatschappij vervult". b. Uit het verslag van de Sectie „Technische Weten schappen" nemen we over A, blz. 365/6, over de eisen aan de opleiding te stellen en de daarmee samen hangende studieduur „Uiteraard zal de opleiding voor verschillende categorieën van ingenieurs sterk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 63