119 Het streven naar een zo goedkoop mogelijke uitvoering kan leiden tot een splitsing van het werk in afzonderlijke personeelstaken ie. een splitsing naar de moeilijkheid, bijvoorbeeld eenvoudig teken-, kaarteer-, reken- en meetwerk en routinewerk voor lager personeel, moeilijk of weinig voorkomend kaarteer-, reken- en meetwerk voor hoger personeel 2e. een splitsing naar de speciale aard van het werkdit leidt tot de vorming van speciale groepen van personeel, ieder getraind voor een bepaald onderdeel van het werkeen veldassistentengroep, een teke- naarsgroep, een rekenaarsgroep. De splitsingsmogelijkheden van het werk en derhalve de mogelijk heden van inschakeling van verschillende categorieën van personeel bij de uitvoering van het werk, ieder voor een bepaald onderdeel, liggen bij iedere dienst weer anders. Ze hangen af van de omvang van de arbeidseenheden, de bureau's of kantoren, en bovendien van de aard van de werkzaamheden. De splitsingsmogelijkheden van het werk be palen ook weer in sterke mate het aantal personeelsrangen en de meer of minder geleidelijke opklimming in rangen. Zo is de belastingdienst een duidelijk voorbeeld van een dienst met zeer veel en zeer geleidelijk opklimmende personeelsrangen. Dit veelrangensysteem moge voor een grote dienst als die van de belastingen met zijn grote arbeidseenheden (inspecties, ontvangkan toren), zijn permanente en omvangrijke routinewerkzaamheden en zijn uitgebreid specialistenwerk juist zijn, bij tal van andere diensten is het uit doelmatigheidsoverwegingen en om economische redenen niet door te voeren. Grote sprongen in de personeelsrangen die van landmeetkundige zijde wel eens vacuüms zijn genoemd vinden hun oorsprong in de geringe splitsbaarheid van het werk in op zichzelf staande afgeronde onderdelen die geschikt zijn voor en uitvoerbaar door onderscheiden categorieën van personeel. Zij komen bijvoorbeeld voor in de perso neelsformatie van de rechterlijke macht, van de accountantsdienst van het Ministerie van Financiën (zie blz. 108), van het notariaat, van medische diensten, enz. In al deze diensten en instellingen ontbreekt het zogenaamde middelbare personeel, een overigens zeer rekbaar en hier niet nader te definiëren begrip. Welke personeelsformatie voor het kadaster het meest gewenst is, zal in het volgende hoofdstuk worden behandeld. Hier moge worden volstaan met er op te wijzen, dat een zo geleidelijk mogelijke „Abstu- fungvan rangen geen absolute wet is en dat de uitzonderingen legio zijn. Als derde grondslag voor de personeelsformatie is genoemd het sociaal verantwoord zijn. Bij dit punt behoren onderwerpen als sala riëring, werktijden, verlof, sociale voorzieningen, enz. Dit zijn alle zaken die liggen binnen de politieke en vakverenigingssfeer en die thuis behoren bij het algemene ambtenarenbeleid, zodat deze Commissie ze onbesproken meent te moeten laten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 67