127 Zoals eerder is vermeld, is inschakeling van assisterend personeel afhankelijk van de splitsbaarheid van de werkzaamheden. Daarvoor is het kadastrale landmeetkundige werk te onderscheiden in een tech nisch, een administratief en een juridisch gedeelte. Van de eerstge noemde twee onderdelen wordt reeds een deel onder leiding van de landmeter uitgevoerd door het lagere kantoorpersoneel. Er bestaat in principe geen bezwaar tegen ook te velde een gedeelte van dit soort werk over te dragen aan lager personeel, althans voor zover dit op grond van de capaciteiten van dat personeel mogelijk en toelaatbaar is. Met het niet-technische gedeelte is dit echter anders. Daar waar juridische problemen moeten worden opgelost of behandeld, wordt dit uitsluitend en terecht gedaan door personen die daartoe een gedegen opleiding hebben genoten. De notaris, rechter of advocaat kan zich hierin niet laten vervangen door personeel dat een geringere opleiding heeft gehad dan hijzelf. Men ziet steeds meer in, dat elke functionaris boven zijn stof moet staanalle beroepseisen worden nog steeds ver zwaard. Het kadastrale archief wordt vollediger en waardevoller en deze ontwikkeling komt duidelijk tot uiting in de toenemende betekenis die de rechterlijke macht bij processen hecht aan kadastrale gegevens. Ook het nauwe contact tussen de landmeter-deskundige met de rechter commissaris bij ruilverkavelingen doet het aanzien van het kadaster in rechterlijke kringen stijgen. Het publiek heeft de waarde van het Nederlandse kadaster reeds lang onderkend. Door het werk dat de integere „Rijkslandmeter" decennia lang op serieuze wijze heeft uit gevoerd, heeft hij een naam en een vertrouwen verworven, die zelden of nooit zijn beschaamd, maar die hem, die met onvolledige gegevens moet werken, wel eens benauwt. De voornaamste taak van de landmeter van de bijhoudingsdienst is het opmeten van de nieuwe grenzen van zakelijk recht. De Instructie Kadaster schrijft voor, dat partijen moeten worden uitgenodigd op het terrein de nieuwe grenzen aan te wijzen. Deze aanwijzing, vergeleken met de bewoordingen in de akte, is de basis van de opmeting, die pas mag volgen wanneer de nieuwe grens ter plaatse deugdelijk is aan gegeven. Op het veldwerk worden naam en kwaliteit van de aanwijzers met eventueel voorkomende bijzonderheden vermeld. Deze procedure op het terrein is niet altijd eenvoudigmeer malen zijn partijen het niet eens en soms zijn zij het wel eens over iets dat niet is omschreven. Aan de ambtenaar met de aanwijzing belast worden dikwijls inlichtingen gevraagd over naastliggende grenzen, ofwel eigenaren moeten hierover gegevens verstrekken, dit laatste vooral wanneer er verschillen bestaan tussen de kaart en het terrein. Het vereist inzicht en ervaring om deze verschillen snel te kunnen constateren. Talrijke problemen over erfrecht, erfdienstbaarheden, verjaring, „verzwegen" ruil, enz. doen zich hierbij voor en grote tact is vereist om mensen uit alle bevolkingsklassen de juiste voorlichting te kunnen geven. Dit alles wat geen kwestie van techniek is verlangt een amb-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 75