143 In overeenstemming met hetgeen Prof. Roelofs daarover mededeelt is het natuurlijk wel gewenst, dat de subafdeling Geodesie voor het samenstellen van de studieprogramma's haar oor te luisteren legt bij de practijk en speciaal bij die oud-alumni die voor deze problemen voldoende belangstelling en inzicht tonen. Omdat de dienst van de ruilverkaveling en die voor buitengewoon landmeetkundig werk het werk moeten inrichten en uitvoeren naar de eisen die de moederdienst de gewone dienst daaraan stelt, is het noodzakelijk, dat de jonge geodetisch-ingenieurs die later naar eerstgenoemde diensten overgaan, een practijktijd bij de gewone dienst doormaken, die volgens de Commissie op minstens 6 jaar moet worden gesteld. In deze tijd van 6 jaar is begrepen de stagetijd van 2 jaar als adj unct-landmeter. Omdat de landmeters van de ruilverkavelingsdienst bovendien erva ring en practisch inzicht in hermetingen moeten hebben, is het ge wenst, dat zij, alvorens bij deze dienst te worden geplaatst, een jaar bij de dienst voor buitengewoon landmeetkundig werk zijn geweest. Dit laatste jaar kan in voornoemde practijktijd van 6 jaar worden inbegrepen. B. TEKENAARS EN LANDMEETKUNDIG-AMBTENAREN De recrutering voor tekenaars van het kadaster geschiedt door middel van een vergelijkend examen. Vereist worden het bezit van het diploma Mulo-B en een leeftijd van 21 jaar of jonger. De ge kozen candidaten ontvangen een aanstelling op arbeidsovereenkomst en volgen een opleidingscursus van 15 maanden aan het centraal teken en opleidingsbureau. Na het eindexamen van dit instituut met goed gevolg te hebben afgelegd, worden zij op de bureau's van de gewone dienst tewerkgesteld. Bij het bereiken van de 21-jarige leeftijd volgt benoeming in ambtelijke dienst. Automatische benoeming tot landmeetkundig-ambtenaar geschiedt wanneer de tekenaar tenminste drie jaren als zodanig in ambtelijke dienst is werkzaam geweest. Vier jaren na de benoeming tot tekenaar volgt een splitsing in landmeetkundig-ambtenaren voor de velddienst en in die voor de kantoordienst, waarbij rekening wordt gehouden met de wensen dienaangaande van belanghebbenden. De selectie voor de kantoor- en de buitendienst geschiedt door de inspecteur van de hypo theken en het kadaster of door een door deze inspecteur ingestelde commissie. De landmeetkundig-ambtenaar die op deze wijze voor de velddienst wordt aangewezen, krijgt een practische scholing bij de dienst voor buitengewoon landmeetkundig werk. Na een diensttijd van vier jaar in die rang kan de landmeetkundig-ambtenaar deelnemen aan een onderzoek voor landmeetkundig-ambtenaar-A. Indien hij aan dit onderzoek, dat uiteraard voor de kantoordienst anders is ingericht als voor de velddienst, heeft voldaan, is hij benoembaar tot landmeet kundig-ambtenaar-A. Bovendien is de mogelijkheid geschapen, door middel van een taak-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 91