144 onderzoek op 40-, 45- en 50-jarige leeftijd tot dezelfde rang op te klimmen. Hoewel de splitsing in landmeetkundig-ambtenaren voor de kantoor dienst en in die voor de velddienst in de toekomst reeds vroegtijdig zal geschieden en daarmee al tegemoet is gekomen aan eerder geuite wen sen (blz. 74 en 76), zou de Commissie nog een stap verder willen gaan en volledig willen breken met de recrutering van het velddienstperso- neel uit dat van de kantoordienst. Dit systeem was logisch toen de assistentie te velde nog in het stadium van proefnemingen verkeerde. Nu de assisterende ambtenaar te velde definitief is ingevoerd, verdient het naar de mening van de Commissie aanbeveling, deze kracht voortaan rechtstreeks te recruteren uit de vrije maatschappij. Door aparte oproepingen voor de binnendienst en voor de buiten dienst wordt bereikt, dat de candidaten direct zekerheid krijgen over de aard van de aangeboden werkkring en kunnen bepalen, of deze over eenstemt met hun ambities. Veel onrust die thans onder het jongere personeel heerst over de vraag of men te zijner tijd al of niet voor de velddienst zal worden aangewezen en vele daaruit voortvloeiende teleurstellingen, die niet bevorderlijk zijn voor de verdere arbeidslust en goede geest in de dienst, worden daardoor voorkomen. Een zeer belangrijk voordeel van deze gesplitste recrutering is ook, dat niet voortdurend de kantoordienst wordt afgeroomd ten behoeve van de velddienst en dat men bij de keuze van zijn mensen ten volle rekening kan houden met de speciale eisen die men aan iedere cate gorie wil stellen, niet alleen ten aanzien van kennis en aanleg, maar ook wat bepaalde geestelijke en lichamelijke eigenschappen betreft. Overigens ziet de Commissie beide groepen van personeel als volkomen gelijkwaardig en de thans heersende gelijkheid van rangen en promotie kansen zou zij ook onveranderd willen handhaven. Ook de man van de buitendienst zou moeten beginnen met het ont vangen van een volledige tekenaarsopleiding aan het 'C.T.O., dan enige jaren als kantoortekenaar practisch werkzaam moeten zijn, om pas daarna in de velddienst geplaatst te worden. Mocht daarbij onverhoopt blijken, dat hij voor dit onderdeel van de dienst toch minder geschikt is, dan zou hij weer belast kunnen worden met kantoorwerkzaamheden. Waarschijnlijk zou het de voorkeur verdienen het toekomstig per soneel van de binnendienst en dat van de buitendienst aan het C.T.O. in afzonderlijke klassen op te leiden. In sommige opzichten zou deze opleiding dan reeds kunnen worden aangepast aan de speciale be stemming van de leerlingen. Het zou ook mogelijk zijn in bepaalde jaren alleen een cursus te geven voor kantoortekenaars, in andere jaren een cursus uitsluitend voor personeel van de buitendienst. De huidige tekenaarsopleiding aan het C.T.O. heeft de instemming van de Commissie. De wens werd geuit, dat deze opleiding bij voort during ten volle rekening zal blijven houden met de behoeften van de practijk en opgemerkt werd, dat het voor de practijk zeer belangrijk is, dat de aankomende tekenaars van meet af een grondige training

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 92