145 ontvangen in technische vaardigheden: tekenen, kaarteren en schrijven Tenslotte is de Commissie van mening, dat de opleiding voor het verrichten van veldwerkzaamheden, evenals tot heden, m hoofdzaa in de practijk zal moeten geschieden, maar dat voor deze opleiding duidelijker richtlijnen moeten worden gegeven, terwijl in s°m™?e onderdelen de opleiding wellicht centraal zou kunnen plaats hebben. De overgang naar de voorgestelde afzonderlijke recruteringen voor binnen- en buitendienst levert organisatorisch geen moeilijkheden op en behoeft voor de reeds in dienst zijnde jonge ambtenaren geen enkel onaangenaam gevolg te hebben. Men blijve eenvoudig gedurende de eerstkomende jaren het personeel voor de velddienst nog uit hun mid den selecteren. Bij de aanwerving van cursisten voor het C.l.U. dele men echter van nu af uitdrukkelijk mede, voor welk onderdeel van de dienst ze bestemd zijn. De hoogste rang die thans door de tekenaars kan worden bereikt is die van landmeetkundig-ambtenaar-A. De chef de bureau, die de leiding van de tekenzaal heeft en daardoor in bepaalde opzichten de rechterhand van het hoofd van bureau is, staat in functie boven al het overige lagere personeel. In rang staat hij echter met een deel er van gelijk. Het is gewenst in deze onjuiste toestand verbetering te brengen en wel op deze wijze, dat de hoogste rang voor het personeel moet zijn niet die van landmeetkundig-ambtenaar-A, maar de nieuw te creeren rang van bijvoorbeeld landmeetkundig ambtenaar ie klasse, die alleen wordt toegekend aan de chefs de bureau van grote kantoren. De che s de bureau zouden dan bij keuze uit de beste landmeetkundig-ambte- naren-A worden benoemd, zowel uit die van de kantoordienst als uit die van de velddienst. C. SCHRIJVERS. Voor de schrijvers bestaan bij de landmeetkundige diensten geen promotiekansen. Nadat dit personeel voldaan heeft aan het examen voor adjunct-commies-titulair, verdwijnt het naar de bewaringen, zodat de landmeetkundige dienst voor dit personeel een soort doorgangshuis is. Het ware beter de schrijvers ook in de gelegenheid te stellen door middel van een taakonderzoek de eindrang van tekenaar van het ka daster te bereiken. Het openen van deze mogelijkheid zal in het bij zonder voor meisjes veel aantrekkelijks hebben. D. MEET ARBEIDERS. Om de activiteit van de meetarbeiders levendig te houden is het gewenst, dat aan dit personeel een betere promotiekans wordt gebo den. Door de juist dezer dagen ingestelde A-rang is inmiddels aan deze wens reeds tegemoetgekomen. VI SAMENVATTING VAN DE BELANG RIJKSTE CONCLUSIES, i. Vergeleken met een zevental andere Westeuropese landen zijn de personeelskosten van de kadastraal-landmeetkundige dienst per hoofd van de bevolking in Nederland het laagst.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 93