146 2. De kosten per oppervlakte-eenheid liggen in Nederland eveneens laag. 3. Deze voor Nederland gunstige conclusies blijven ook gehandhaafd, wanneer men let op de uiteenlopende functies van de verschillende kadasters. 4. De personeelsformatie van het Nederlandse kadaster vertoont de meeste overeenkomst met die van Zwitserland en Zweden, beide landen met een modern georganiseerd eigendomskadaster. De ge talsverhoudingen landmetersassisterend personeel zijn voor Ne derland 1:2,0; voor Zweden 1:1,8; voor Zwitserland 1:1,5. In Luxemburg, het derde land met een modern georganiseerd ka daster, is deze verhouding 10,8. 5- De niet-kadastrale Nederlandse landmeetkundige diensten verschil len in doelstelling en taak te veel van het kadaster om voor deze dienst richtinggevend te zijn. 6. De Commissie acht de huidige personeelsformatie van het Neder landse kadaster, in grote trekken gezien, doelmatig en economisch ze vindt daarom geen termen aanwezig ingrijpende veranderingen voor te stellen. 7. De volledig bevoegde en zelfstandig werkende landmeter moet de kern blijven vormen van het personeel. 8. De tegenwoordig aan hem gestelde eis van een academische op leiding moet worden gehandhaafd. De instelling van het diploma voor geodetisch-ingenieur heeft geen verzwaring gebracht van het theoretisch gedeelte van zijn opleiding. 9. De regelmatige toevoer van geschikte gegadigden voor het landme tersambt behoort, zo nodig, door het treffen van bijzondere maat regelen te worden verzekerd. 10. Uit economische overwegingen behoort de landmeter bij de uit voering van zijn taak in ruime mate gebruik te maken van assiste rend personeel. 11. Voor de handhaving van de intrinsieke waarde van de kadastrale grenzen en van het vertrouwen van publiek en officiële lichamen is het gewenst, dat de vaststelling van de grenzen, de daarmee samenhangende besprekingen met de eigenaren en de oplossing van juridische problemen blijven behoren tot de persoonlijke taak van de landmeter. 12. De assistentie te velde dient beperkt te blijven tot technische werk zaamheden. Daarom verdient voor het kadaster een goed geschool de landmeettechnicus de voorkeur boven een middelbare landmeter. 13. Bij de ruilverkavelingsdienst, de dienst voor buitengewoon land meetkundig werk en de Rijksdriehoeksmeting wordt reeds in zo ruim mogelijke mate gebruik gemaakt van assisterend personeel dit geldt eveneens voor de kantoorwerkzaamheden van de gewone dienst. 14. De veldassistentie bij de gewone dienst kan nog worden uitgebreid, maar zal geringer van omvang moeten blijven dan bij de andere dienstonderdelen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 94