149 groter gebruik van de volledig middelbare kracht kunnen maken dan landstreken met vele onzichtbare grenzen. In hermeten gebieden kan de volledig middelbare kracht zeer zeker tewerkgesteld worden. Dit is een reden te meer om de hermeling sterker uit te breiden, terwijl bovendien door de inschakeling van de volledig middelbare kracht de daardoor ontlaste hogere ambtenaren meer tijd en aandacht aan deze hermetingen kunnen besteden. Dit laatste vergroot weer het arbeids terrein van de volledig middelbare kracht. Overigens wil hiermede niet gezegd worden, dat deze ambtenaren uitsluitend in die gebieden werk zaam zouden kunnen zijn. 2. Hoewel het hier niet de juiste plaats is in details recrutering en opleiding van de groep metende middelbare ambtenaren aan te geven, wil de ondergetekende toch enkele opmerkingen hierover maken. Voorop staat, dat het gaat om anders, breder opgeleide ambtenaren. Een hoger salaris behoeft hieraan niet direct inhaerent te zijn voor de gehele groep, hoewel een uitlooprang voor zeer goede krachten wenselijk kan zijn. Neemt men in ogenschouw dat ongeveer 1/3 van de M.T.S.-bevol- king in het bezit is van een diploma Mulo-B, dan wordt het duidelijk, dat ook de kadastrale dienst door een goede selectie onder bezitters van dit diploma personen kan vinden, geschikt voor het te bekleden ambt, waarbij vooral gelet kan worden op wiskunde-aanleg en de geesteseigenschappen vermeld in het rapport. Uiteraard geldt dit betoog ook voor bezitters van een diploma H.B.S.-B, eveneens 1 van het aantal M.T.S.-leerlingen. De opleiding dient verder zodanig te zijn, dat alle normale werkzaamheden die geen bijzondere moeilijkheden opleveren (op technisch of administratief-juridisch gebied) door de nieuwe ambtenaren kunnen worden verricht. Hierbij zal steeds de land meter moeten beoordelen, of en in hoeverre deze werkzaamheden aan de volledig middelbare kracht ter uitvoering kunnen en worden opge dragen, onder verantwoordelijkheid van de hogere ambtenaar. Een gedetailleerde lijst van maximale bevoegdheden acht de onder getekende voor doorgaande ontwikkeling van dienst en personeel on juist en moeilijk te verwezenlijken, terwijl dit een bron van conflicten kan worden, intern en tussen verschillende diensten onderling. De vakopleiding theoretisch en practisch van de nieuw te vor men kracht zal enkele jaren in beslag nemen en zal er op gericht moe ten zijn een middelbare kracht te vormen. In dit verband moge de ondergetekende er voor waarschuwen, dat men niet uit voorzichtigheid personeel vormt, dat qua opleiding tussen middelbaar en hoger in staat. Zo zullen hogere geodesie, waarnemingsrekening en de wiskundige grondslagen hiervan niet moeten behoren tot de leervakken. De middel bare kracht is niet de landmeter, zoals deze vroeger werd opgeleid, maar een voor het dienstvak geheel nieuwe figuur. Tenslotte is de ondergetekende van oordeel, dat in de toekomst ook andere kadastrale diensten verschillende van deze krachten kunnen gebruiken, terwijl mogelijk bij de gewone dienst in beperkte mate plaats

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 97