Literatuuroverzicht 150 is voor eenvoudiger landmeetkundige ambtenaren die veldwerkzaam- heden verrichten. Het is haast overbodig te vermelden, dat de volledig middelbare krachten ook kantoorwerkzaamheden (rekenen, kaarteren, enz.) behoren te verrichten. 3. Buiten de kadastrale dienst trekt het probleem van de volledig middelbare kracht ook grote aandacht. Sinds ongeveer 1925 vindt de opkomst plaats van de niet-kadastrale diensten. Deze zijn anders op gebouwd, zoals blijkt uit de bijlagen van het rapport. Mede door de aard van de werkzaamheden vinden daar slechts enkele landmeters of geodetisch-ingenieurs een werkkring, terwijl het grootste gedeelte van de werkzaamheden, zowel op het kantoor als in het veld, door eenvoudiger opgeleide krachten wordt verricht. Bij deze diensten leeft de begeerte naar ambtenaren die qua oplei ding als volledig middelbaar zijn aan te merken. Dergelijk personeel maakt het kleinere gemeenten bovendien mogelijk meer profijt te trekken van de landmeetkunde ten behoeve van hun eigen diensten. De diploma's, ingesteld door de N.L.F., komen hieraan slechts ten dele tegemoet en moeten gezien worden als een phase op de weg naar gemeenschappelijke opleiding. Er is voor zover bekend een streven van de andere diensten om indien mogelijk samen met het kadaster dit vraagstuk van de volledig middelbare kracht tot een oplossing te brengen, daardoor coördinatie en onderlinge samenwerking be vorderend. Gezien de stemmen die buiten het kadaster opgaan en de belangen die men daar afzonderlijk en in gemeenschap met het kadaster heeft, moge de ondergetekende de Vereniging voor Kadaster en Landmeet kunde adviseren indien zij van oordeel is dat de volledig middelbare kracht bij de kadastrale dienst nuttig en noodzakelijk is alvorens een uitspraak te doen over een bepaalde vorm van opleiding en haar inhoud, zich nader in breder verband over dit vraagstuk te beraden. Rotterdam, 17 Januari 1953. W. L. Lievaart. Mr. Ir. J. M. C. Witvliet, Stedebouwkundige herverkaveling en toewjjzing in verwoeste gebieden van Nederland. N. Samsom N.V., Alphen aan den Rijn, 1952; 206 blz., 24 X 15 cm. Prijs gebrocheerd 7-25- Daar momenteel een chronologisch overzicht van het wederopbouw- recht ontbreekt en aan de verschillende organen en specialisten die met deze zeer ingewikkelde materie te doen hebben, geen samenvattend overzicht ten dienste staat, hebben wij de verschijning van dit boekwerk met vreugde begroet. Het behandelt in een negental hoofdstukken, te beginnen met het Besluit 168/1940 (uitgevaardigd door de secretarissen-generaal van Justitie, Waterstaat en Financiën) en het hierop geïnspireerde befaam de Besluit F 67 (gegeven te Breda 7 Mei 1945), en eindigende met de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 98