184 uitstekend en de methode zou gebruikt kunnen worden voor het groot ste deel van de vervaardiging van alle topografische kaarten op middel matige schalen. Een uiteenzetting door Blachut over de Canadese onderzoekingen met dit instrument is gepubliceerd op blz. 18-33 van Photogrammetria 1952-1953, nr. 1. Foto-interpretatie (Comm. VIIJ. De grote belangstelling voor dit onderwerp kan worden afgeleid uit het feit, dat het aantal toehoorders op de bijeenkomsten van Comm. VII vele malen groter was dan bij iedere andere commissie. Het schijnt dat in het bijzonder de Amerikaanse leden van het congres de bijeenkomsten van deze commissie bezochten. Dit komt door het feit dat, vergeleken met de Europese landen, de interpretatie van foto's in de V.S. aan de top staat. De U.S. experts hebben een uitstekend rapport voor deze commissie samengesteld, dat de moeite waard is bestudeerd te worden door Europese fotogrammeters, daar het ons een heel goed idee geeft van het belangrijke werk dat in de V.S. gedaan is. Zelfs in deel II, de samenvatting van de vooruitgang over de hele wereld van de foto interpretatie ten behoeve van het opsporen van natuurlijke hulpbron nen, is de overheersende positie van de V.S. en Canada duidelijk. Een ander feit kan worden afgeleid uit verschillende congres publicaties de toepassing van luchtfotografie bij de boscultuur is veel meer vooruitgegaan dan die bij grondonderzoek en landbouwover de toepassing bij geologie is slechts weinig gepubliceerd op dit congres, ofschoon iedere ingewijde weet, dat de oliemaatschappijen op zeer grote schaal luchtfoto's maken voor interpretatie. In het rapport van Commissie I zijn de doeleinden aangegeven waarvoor luchtfoto's ge maakt wordende meeste voor het vervaardigen van topografische kaarten, maar verder worden in negen landen foto's vooral gemaakt voor bosbouwslechts drie landen worden genoemd, waar foto's ge maakt zijn ten behoeve van bodemonderzoek (V.S., Australië en Pakistan). Foto's speciaal gemaakt voor geologische doeleinden, wor den alleen genoemd voor Canada, Finland en verschillende landen van het Britse Gemenebest. Het schijnt dat buiten de V.S. en Nederland, voor zover ik weet, de toepassing van luchtfoto's bij bodemonder zoek in zijn vroegste stadium van ontwikkeling is. Hiermee vergeleken is de toepassing van luchtfoto's bij de bosbouw reeds lang geleden begonnen. Reeds Prof. Hugershoff introduceerde de fotogrammetrie in de bosbouw om profielen van bossen te meten, dus voor lineaire metingen van hoge nauwkeurigheid. Behalve deze nog altijd bestaande toepassing is het gebruik van luchtfoto's toegenomen om hiermee pro visorisch de omvang van bossen te bepalen door eenvoudig het land in bos en niet-bos te verdelen. Hieruit zijn methoden ontwikkeld voor nauwkeuriger inventarisatie. Evenals de oliemaatschappijen nu lucht fotografie toepassen voor hun geologische exploratie, worden ook langzamerhand luchtfoto's normale gebruiksvoorwerpen in de bos bouw, zowel voor inventarisatie als voor administratie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 12