185 Prof. Spurr hield een uitstekende voordracht, die gepubliceerd zal worden in het volgende nummer van Fotogrammetria, waarin hij ons het gebruik van luchtfotografie en de voordelen daarvan voor de bos bouw liet zien. Op de laatste dag van het congres organiseerde Commissie VII op de Bolling Air Force Base een belangwekkende bijeenkomst, waar een bevredigende discussie plaats vond. Daar kwamen we tot de kern van het probleem bij de bespreking van de wijze waarop de Inter nationale Vereniging voor Fotogrammetrie zich tegenover de foto interpretatie moet stellen. Foto-interpretatie kan nooit een op zich zelf staande techniek zijn. Ze zal altijd gedaan moeten worden voor zekere doeleinden met gebruikmaking van de kennis van een speciale tak der techniek. De pogingen van collega's uit de V.S. om interpre tatiesleutels te ontwerpen en te ontwikkelen, kan de verkeerde indruk scheppen dat, door deze sleutels in handen te geven van iemand die geen verstand heeft van bosbouw, deze na enige training in de foto interpretatie een betrouwbare bosinventarisatie zou kunnen opmaken. Deze vraag naar sleutels is echter niet gebaseerd op de ontkenning van de waarde van speciale technische kennis op een zeker gebied van foto-interpretatie. Het heeft misschien iets te maken met de noodzaak in een militaire organisatie zoveel mogelijk personen op de gemakke lijkste manier te leren zoveel mogelijk uit een foto te halen. Het is duidelijk dat voor dit doel sleutels, zoals ze zijn ontwikkeld in de V.S., van het uiterste belang zijn. Het is ook duidelijk, dat voor het ontwerpen van deze sleutels speciale experts, bv. voor bosbouwsleutels bosbouwdeskundigen enz., nodig zullen zijn. Daarom zijn in de Inter nationale Commissie voor de Foto-interpretatie (research, sleutels en techniek) de verschillende beroepen die bij dit onderwerp belang heb ben, vertegenwoordigd. We gaan een stap verder: deze sleutels zullen niet alleen van belang zijn voor militaire foto-interpretatie, maar be tekenen ook een grote hulp voor de vakbeoefenaren van foto-inter pretatie voor iedere tak der techniek. Ook een bosbouwkundige kan veel steun hebben aan goede sleutels. Zijn de schalen voor grootte en dichtheid zoals ze nu gebruikt worden bij de bosbouwinterpretatie samen met de bekende stereogrammen, geen sleutels? Daar dit de conclusie is van de discussie over sleutels, beschouwen we deze als volledig bevredigend en als een goede basis voor verdere ontwikke ling. Het volgende probleem in deze Commissie, nauw verband houdend met het vorige, is de taak die de congressen der Internationale Ver eniging voor Fotogrammetrie in dit opzicht moeten vervullen. Ieder een is het er over eens, dat de speciale waarde van de toepassing van luchtfoto's bij bodemonderzoek bv. besproken moet worden op land bouwkundige congressen en niet door fotogrammetershetzelfde geldt voor de geologie. Wij geloven, dat fotogeologie een onderwerp moet zijn op de congressen van de Geological Uniondesondanks bleek Commissie VII zeer nuttig te zijn vanuit twee gezichtspunten. Ten eerste is het noodzakelijk, dat deskundigen in speciale takken, zoals

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 13