186 bosbouwkundigen, bodemdeskundigen, geologen enz., aan fotogram- meters het gebruik demonstreren dat zij kunnen maken van lucht foto's en in het bijzonder dat zij vaststellen wat van de foto's ver langd wordt. In vele gevallen wordt getracht met dezelfde foto's in zoveel mogelijk behoeften te voorzien. Daar het grootste deel van de foto's in de eerste plaats gemaakt wordt voor kaarteringen, is het van het grootste belang dat een fotogrammeter de behoefte van andere technici met betrekking tot de foto's kent. Als deze wensen niet in overweging worden genomen, is het duidelijk, dat de foto's niet voor andere doeleinden kunnen worden gebruikt dan voor het maken van kaarten. Bovendien dient het congres van de Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie een volledige indruk te geven van alle gebruiks- mogelijkheden van luchtfoto's. Uit deze discussies zal de totale waarde van luchtfoto's als economisch hulpmiddel voor een land blijken. Het tweede belangrijke punt met betrekking tot de interpretatie op de congressen van de Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie, is dat van de bestudering van de gebruikte methoden en de hulpmid delen voor de interpretatie in het algemeen, bv. fotografisch materiaal, speciale camera's, stereoscopen enz. In de toekomst moeten die twee verschillende onderwerpen der foto-interpretatie niet uit het oog ver loren worden. Aan de ene kant zal er behoefte zijn aan een zitting die de instrumenten en methoden behandelt, aan de andere kant zijn zittingen nodig waarin lezingen worden gehouden door autoriteiten op hun speciale vakgebieden over de laatste ontwikkelingen in de foto interpretatie. Betreffende instrumenten en foto's kan geconstateerd worden, dat het rapport van de Commissie voor gedetailleerde interpretatie schalen noemt van i 10.000 en groter. Schaal i 15.000 is de algemeen aan vaarde schaal voor inventarisaties. In dit opzicht kan opgemerkt wor den, dat het verschil in kwaliteit van fotografische lenzen zo groot is, dat de aanduiding van een schaal niet veel te betekenen heeft. Ver gelijking van foto's gemaakt met de moderne Zwitserse aviotar- en aviogonlenzen, met die gemaakt met het ouderwetse topogontype of de daarvan afgeleide metrogon, laat zien, dat een foto op schaal 1 20.000 met de aviogon veel beter kan zijn dan de metrogon- opname 1 15.000. De schrijver is daarom van mening, dat het voor algemene aanbiedingen in de toekomst noodzakelijk zal zijn een schaal aan te geven voor een zekere standaard-camera en hieruit de vereiste schaal voor een andere camera af te leiden met behulp van de ver houding van het scheidend vermogen van de te gebruiken camera en die van de standaard-camera. Beide scheidende vermogens moeten worden bepaald met dezelfde middelen en onder dezelfde omstandig heden. Het is duidelijk, dat ook met andere factoren rekening moet worden gehouden, maar als we alleen het scheidend vermogen be schouwen, zou dit reeds een belangrijke verbetering kunnen zijn, ver geleken met de huidige situatie, waar alleen de gewenste schaal wordt aangegeven zonder verdere aanduiding van de camera enz. Dit laatste is slechts toelaatbaar in een land waar slechts één type lens

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 14